Britská královna uctila památku Irů padlých za I. světové války

Nabitý program má i dnes královna Alžběta II. v Irské republice. Dopoledne navštívila jeden z nejznámějších pivovarů v Dublinu – Guinness - a následně se setkala s irským premiérem Endou Kennym. Poté královský pár navštívil památník irským vojákům padlým za první světové války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. a irská prezidentka Mary McAleeseová u památníku padlých irských vojáků

Královna Alžběta II. a irská prezidentka Mary McAleeseová u památníku padlých irských vojáků | Zdroj: Reuters

Zatímco irskému Velikonočnímu povstání z roku 1916, tedy za první světové války, se věnuje velká pozornost, tak památka irských vojáků, kteří za první světové války položili život na straně spojenců, Trojdohody, na západní frontě, se věnuje zvláště v Irsku tradičně pozornost mnohem menší. A právě jejich hrdinství královna společně s irskou prezidentkou Mary McAleeseovou dnes vzdaly hold u památníku položením věnců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě královny Alžběty II. mluvil v Odpoledním Radiožurnálu londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Památce irských revolucionářů, obětem Velikonočního povstání proti britské koruně roku 1916, se královna poklonila už včera. Prakticky každý její krok má symbolický význam, a o to především při nynější státní návštěvě Irska jde.

Zvýšenou pozornost média věnují královnině návštěvě kolébky galského sportu Croke Park. Během války za irskou nezávislost v roce 1920 tam britští vojáci zastřelili 13 diváků a jednoho fotbalistu. Irští republikáni proto považují tato místa za posvátná.

Proti návštěvě britské královny a jejího manžela někteří z nich protestují. Demonstranti argumentují, že návštěva je předčasná a že se má uskutečnit až po odchodu Britů ze Severního Irska. Přítomnost Britů v 6 hrabstvích na severu Irska považují za okupaci. Ale takové názory jsou v menšině, jak vyplývá z mediálních rozhovorů s irskými občany v ulicích Dublinu.

Demonstranti jsou udržováni irskou policií pod kontrolou všude a neustále; ulice Dublinu podél trasy královského konvoje jsou prázdné, či chcete-li plné kovových bariér podél chodníků. Na to si někteří irští radikálové stěžují. Kritizují i náklady na bezpečnostní opatření, které podle odhadů činí na 30 milionů eur.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme