Britská královna věnovala vánoční poselství konání dobrých skutků. Po letech poprvé promluvila ze záznamu

Britská královna Alžběta II. vyzvedla ve svém tradičním vánočním poselství sílu menších skutků a odkaz Ježíše Krista. Poprvé za desítky let přitom k národu promluvila ze záznamu. Podle Buckinghamského paláce je totiž silně nachlazena. Předtočený, zhruba pětiminutový projev vysílalo několik televizí, včetně veřejnoprávní BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta při tradičním vánočním poselství | Zdroj: ČTK

„Ne všichni z nás mohou dokázat velké věci. Můžeme ale dokázat malé věci s velkou láskou," řekla Alžběta II. ve svém proslovu.

„Světové problémy nám někdy mohou přijít tak veliké, že si myslíme, že je sami nedokážeme nijak ovlivnit. Sami nedokážeme ukončit války nebo vyhladit nepráví. Vliv tisíců malých dobrých činů ale může být větší, než si představujeme."

Královna připomněla, že i přes Ježíšův skromný život následují jeho učení dodnes miliardy lidí, včetně jí samotné.

OBRAZEM: 90letá královna Alžběta II. vládne 63 let, na trůn usedla za Churchilla

Číst článek

Alžběta II. dále ocenila úspěchy britských atletů na uplynulé olympiádě v Riu de Janeiru a zásluhy letecké záchranky v Cambridge, s níž létá i její vnuk princ William. Připomněla také charitativní organizace jejího manžela Phillipa a syna Charlese, které podporují mladé lidi a v uplynulém roce dosáhli významných existenčních mezníků.

Minulý rok promluvila Alžběta II. například o narození princezny Charlotte, dceři prince Williama a Kate. Zmínila ale také temnější stránky roku, čímž mohla nepřímo narážet třeba na devastující zemětřesení v Nepálu nebo na listopadové teroristické útoky v Paříži.

Letošní projev byl pro Alžbětu už šedesátý čtvrtý. Poprvé před britskou veřejnost vystoupila na Vánoce v roce 1952. Samotná tradice vánočních proslovů je ale ještě starší, odstartoval ji už na začátku 30. let král Jiří V.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme