Britská královna vyzvala k respektu mezi generacemi

Britská královna Alžběta II. dnes v tradičním vánočním projevu vyzvala k respektu mezi generacemi a k náboženské toleranci. Její projev se vysílal nejen v Británii, ale i dalších státech, které ji uznávají jako hlavu státu, například v Kanadě, Austrálii nebo na Bahamách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Alžběta II. | Foto: Dagmar Částková

Letos poprvé je její projev také ke stažení do osobních přehrávačů nebo počítačů. Poprvé slyšeli Britové na Boží hod svého panovníka z rozhlasu v roce 1932, kdy přednesl první vánoční projev Alžbětin děd Jiří V.

"Společnost je hluboce rozdělená na mladé a staré, což skrývá nebezpečí. Rozdělení je založeno na ignoranci a chybějícímu porozumění. Je třeba, aby všechna naše vyznání podporovala překonání těchto rozdílů. Moudrost a zkušenost velkých náboženství by měla umět dát směr mladým a získat více respektu pro staré," řekla královna, která letos oslavila 80. narozeniny.

Panovnice uvedla, že lidi všech vyznání spojuje potřeba pomáhat mladším a stát se ohleduplnými a aktivními občany. Letos se při jejím projevu možná poprvé vysílaly záběry muslimů modlících se v mešitě, ale také z královnina setkání s vrchním rabínem nebo z otevření hinduistického chrámu v Anglii.

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme