Britská letadla by mohla do Vánoc zaútočit na pozice IS v Sýrii. Vláda chce také navýšit zbrojní výdaje

Ještě do Vánoc by se Británie mohla zapojit do vzdušných útoků na pozice takzvaného Islámského státu v Sýrii. Novou britskou strategii pro řešení syrského konfliktu má už v příštích dnech předložit premiér David Cameron. Stále více opozičních poslanců naznačuje, že zapojení země do náletů v Sýrii podpoří. Britská vláda chce také uvolnit více peněz pro armádu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O zapojení Británie do útoků v Sýrii dnes bude v Paříži jednat David Cameron (na snímku) s francouzským prezidentem Hollandem

O zapojení Británie do útoků v Sýrii dnes bude v Paříži jednat David Cameron (na snímku) s francouzským prezidentem Hollandem | Zdroj: Reuters

Výrazné posílení pozice londýnské vlády přinesla nová rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Ta dává mocnostem zelenou k použití všech nezbytných prostředků k porážce takzvaného Islámského státu.

Ministr financí George Osborne na BBC zdůraznil, že vláda nevyvolá hlasování, dokud si nebude jistá úspěchem. Parlamentní porážka by se totiž podle něj považovala za propagandistický úspěch islamistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Británie by mohla na pozice IS v Sýrii začít útočit do Vánoc. Chce také více investovat do armády. Podrobnosti má zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek

Cameronův kabinet ale podporuje stále více skeptiků z vládní Konzervativní strany, i opozičních labouristů. Ti stále nemají jasno, jestli nechají své zákonodárce v citlivé otázce hlasovat podle svého vědomí a svědomí.

Britové také významně posílí své ozbrojené síly, a to jak o nové typy zbraní, tak i o nové jednotky.

Do roku 2025 armáda vycvičí dvě brigády rychlého nasazení, každá o síle 5000 vojáků. Mají být schopné reagovat na jakékoli nebezpečí, které by Spojenému království hrozilo, a měly by se zapojit i do boje proti terorismu.

O dva roky dříve zřejmě vstoupí do služby dvě nové letadlové lodi třídy Queen Elizabeth. Na palubě budou mít americké stíhačky F-35. Britská vláda se má navíc dlouhodobě zavázat k nákupu 138 těchto letounů.

Americká stíhačka Lockheed Martin F-35B Lightning II | Foto: Reuters

Královské letectvo zdvojnásobí počet dronů, tedy bezpilotních letoun. Do roku 2040 také Británie prodlouží operační životnost víceúčelových bojových letadel Eurofighter Typhoon.

Britskou armádu zřejmě navíc posílí devět letounů námořního průzkumu Boeing P8.

„Je to snaha urychleně zacelit díru v obraně Spojeného království. Britské ozbrojené síly teď ze vzduchu nemůžou objevit cizí ponorku operující v ostrovních vodách nebo jejich blízkosti, což se jak známo děje,“ upozorňuje zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek.

Celkem mají v příštích deseti letech dosáhnout výdaje na obranu 178 miliard liber, tedy přibližně 6,8 bilionu korun. Británie tak zůstane jednou z mála členských zemí NATO, které dávají na obranu dvě procenta HDP.

Británie a Francie v boji s terorismem posílí spolupráci a výměnu tajných informací

Číst článek

Britský premiér David Cameron dnes jednal v Elysejském paláci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

Obě země chtějí posílit spolupráci a výměnu informací mezi tajnými službami. Cameron i Hollande také vyzvali k intenzivnějšímu boji proti takzvanému Islámskému státu.

Rozpočet na boj proti terorismu se má zvýšit o 30 procent a zřejmě se vybuduje nové operační centrum kontrarozvědky MI5. Tajné služby také naberou 1900 nových zaměstnanců.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme