Britská média hledají souvislost propuštění Mikrahího a dohodě o ropě
V britských médiích pokračuje kauza kolem propuštění Libyjce al Mikrahího ze skotského vězení. Vydání jediného obviněného z útoku na letadlo společnosti PanAm, které se následně zřítilo u skotského městečka Lockerbie v roce 1988, údajně souvisí s britsko-libyjskými úmluvami o naftě.
Šest týdnů před ratifikací smlouvy mezi Libyjí a olejářskou firmou BP se teď kontroverze soustřeďuje na korespondeci mezi britským ministrem spravedlnosti Jackem Strawem a jeho skotským protějškem Kenny McAskellem.
Britský ministr spravedlnosti v médiích hájí svůj postup v korespondenci, kde se zmiňoval o britském národním zájmu v souvislosti s dohodou o výměně vězňů mezi Británií a Libyí.
Skotská vláda s dohodou nikdy nesouhlasila, jak ostatně potvrdil i skotský premiér Alex Salmond, který trvá na tom, že al Mikrahí byl propuštěn výlučně na základě humanitárních ohledů.
Mluvčí Liberálních demokratů v Londýně Sir Menzies Campbell v rozhovoru pro BBC řekl, že Straw svojí intervencí jedině kalí vody. Dopisy mezi ním a McAskellem budou zítra zveřejněny a představitelé obou hlavních opozičních stran v Londýně požadují parlamentní vyšetřování.
Přečtěte si také:
Propuštění Libyjce vyvolalo skandál v Británii a USA
Gordon Brown kritizoval způsob, jakým v Libyi přijali propuštěného atentátníka
Příbuzní obětí útoků IRA obnovují žádost o finanční náhrady od Libye
Američané protestují proti propuštění libyjského teroristy
Skotsko propustilo odsouzeného za útok na americké letadlo u města Lockerbie
Strůjce atentátu z Lockerbie bude zřejmě propuštěn
Libye a USA obnovují spolupráci