Britská média smějí otisknout dopisy, kterými princ Charles lobboval u vlády

Po deseti letech skončila právní bitva o tajné dopisy prince Charlese členům někdejší vlády Tonyho Blaira. Nejvyšší soud rozhodl, že se korespondence, kterou se následník trůnu snažil u ministrů lobbovat, může zveřejnit. Královský dvůr i vláda se tomu snažily zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ Charles, následník trůnu

Britský princ Charles, následník trůnu | Zdroj: Reuters

V poměru pět ku dvěma se členové Nejvyššího soudu postavili za deník Guardian, který dlouhodobě tvrdí, že je ve veřejném zájmu, aby se Británie obsah dopisů dozvěděla.

Nejvyšší soud také konstatoval, že bývalý generální prokurátor Dominic Grieve neměl pravomoc vetovat původní rozhodnutí výbušnou korespondenci zveřejnit.

Zatím není jasné, kdy by se Britové měli obsah celkem 27 dopisů dozvědět. Očekává se, že dopisy poškodí reputaci prince Charlese a oslabí důvěru v jeho politickou neutralitu, kterou by přitom měl v roli panovníka dodržovat.

Podle deníku Sun současný premiér David Cameron princi Charlesovi slíbil, že změní zákony tak, aby se kompromitující dopisy nemusely zveřejnit.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme