Britská metropole patří do Evropy, Londýňané podepisují petici za nezávislost

Desetitisíce Londýňanů podepsaly petici za nezávislost britské metropole a její setrvání v Evropské unii. Chtějí to navzdory výsledkům referenda, ve kterém hlasovalo 52 procent Britů pro odchod Spojeného království z osmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

#Londýn1 | Foto: David Vávra

Petice podle agentury AFP vyzývá starostu metropole Sadika Khana k vyhlášení nezávislosti Londýna a jeho kandidatuře na členství v unii. Sám Khan pak ve svém prohlášení žádá pro hlavní město místo při jednání o odchodu z EU.

Výzvu do pátečního večera podepsalo přes 40 tisíc obyvatel hlavního města. Nadpoloviční většina Londýňanů, téměř 60 procent voličů ve městě, hlasovalo v referendu pro setrvání unie.

Jednání o brexitu by měla začít co nejdřív, reagují špičky EU na rozhodnutí Britů

Číst článek

Podle organizátora petice Jamese O'Malleyho je britská metropole „světovým městem“, které si zaslouží „setrvat v srdci Evropy“. Sám O'Malley se považuje za velkého fanouška Evropské unie a při sledování výsledků hlasování se prý rozčílil. Tvrdí, že lidí jako on je ve městě víc.

Petice žádá, aby se starosta města Sadiq Khan stal prezidentem nezávislého území, napsal server BBC.com.

Podle jednoho s podporovatelů petice mají lidé jako on „morálně, kulturně a historicky blíž Paříži, Bruselu nebo Římu než městečku Sunderland“.

ČRo, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme