Britská MI5 údajně sledovala libyjské uprchlíky žijící ve Velké Británii

Sledování libyjských uprchlíků britskou bezpečností službou MI5 podle britského Guardianu vyplývá z dokumentů, které byly nalezeny v Libyi. Informace o uprchlících MI5 poskytovala režimu Muammara Kaddáfího a navíc také spolupracovala s libyjskými agenty. Představitelé Blairovy a Brownovy administrativy, která vládla v době, kdy měla existovat spolupráce, spojení odmítli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova MI6 v Londýně

Budova MI6 v Londýně | Foto: Creative Commons, Ewan Munro

Dokumenty podle článku vycházejí z archivu libyjské špionážní služby. Novináři se při srpnovém pádu libyjského režimu dostali k originálním zpravodajským svazkům. Spisy podle nich ležely volně v opuštěných vládních budovách Tripolisu.

„Je to ohromující čtení, čte se to jako zručně napsaná bondovka. V příběhu nechybí půvabní britská agentka Caroline, konspirační byty v luxusních londýnských čtvrtích, předplacené mobilní telefony a veškerý lesk a bída špionážního světa,“ říká londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O britské MI5, která sledovala libyjské uprchlíky, mluvil ve Světě o deváté Ivan Kytka

Britská zpravodajská služba MI5 a tehdejší vláda zdůvodňovaly ochotu spolupracovat s Kaddáfího rozvědkou tím, že podezřívaly část libyjských azylantů v Londýně z kontaktů na Al-Káidu a další islámské extremistické skupiny.

Podobné kontakty, které dříve udržovala Británie s Kaddáfího režimem, byly odhaleny už loni. Ukázalo se, že britská rozvědka MI6 spolu s libyjskými agenty zřídila v jednom západním městě mešitu, v níž se hlásaly zásady radikálních muslimů. Cílem bylo přilákat do ní teroristy z Al-Káidy.

Britská zahraniční rozvědka MI6 měla podle Kytky aktivně spolupracovat s libyjskou zahraniční rozvědkou. V roce 2004 měla zorganizovat únos jiného libyjského disidenta Abdela Hakima Belhadžího, který se tehdy chystal v Londýně požádat o azyl.

Při zastávce v thajském Bangkoku byl unesen a dopraven přímo do Tripolisu, kde ho Kaddáfího režim uvěznil a jeho špionážní činitelé mučili.

Belhadží se po loňském pádu režimu stal vysoce postaveným činitelem současné libyjské armády a chystá se žalovat tehdejšího britského ministra zahraničí Jacka Strawa za to, že on sám osobně dal k únosu souhlas. Případem by se měl zabývat Scotland Yard.

Někdejší ministryně zahraničí Margaret Beckettová vinu popírá, podle ní MI5 nemá nic společného s ministerstvem zahraničí.

Ve spekulacích britského tisku se v souvislosti s odpovědností za spolupráci skloňuje jméno současného šéfa labouristické opozice Eda Milibanda, který byl tehdy členem britské vlády.

„Když se britští novináři snažili dopátrat, kdo o spolupráci věděl, zdá se, že všichni tehdejší britští vládní činitelé trpí nějakým podezřelým zapomínáním. Jack Straw nezvedá telefony, Tony Blair říká, že podobné operační záležitosti pod jeho rozlišovací schopností. Stejně je to i s dalšími vládními činiteli,“ říká Kytka.

Expremiér Tony Blair čelil v letech 2003 až 2004 velké kritice za podíl Británie na invazi do Iráku.

„V podstatě libyjská karta a skutečnost, že Kaddáfí se pod britským tlakem vzdal zbraní hromadného ničení, tak to mělo Blairovi zajistit ospravedlnění jeho účasti na invazi do Iráku,“ vysvětluje Kytka.

Ivan Kytka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme