Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj rezignovala. Tajně se scházela s izraelskými politiky

Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová podala ve středu demisi. Důvodem jsou její tajné schůzky s izraelskými politiky, včetně premiéra Benjamina Netanjahua. Informoval server BBC. Minulý týden rezignoval také ministr obrany Michael Fallon, který se dostal pod tlak kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování.

Lodnýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová podala demisi | Zdroj: ČTK/AP

Britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová se během své srpnové dovolené s rodinou tajně scházela s izraelskými politiky.

Britský ministr obrany rezignoval. Byl pod tlakem kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování

Číst článek

Za zády premiérky Theresy Mayové měla celkem dvanáct jednání s izraelskými činiteli a mluvila mimo jiné i s předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem.

Ve Velké Británii je přitom zavedeným postupem, že o jakémkoli podobném jednání ministr informuje ministerstvo zahraničí i šéfa vlády. 

Patelová podle BBC svou demisi odůvodnila tím, že její počínání neodpovídalo „vysokým standardům, které jsou očekávány“ v její pozici. V rezignačním dopise se omluvila za to, že narušila soustředění své vlády na práci. Mayová už vyjádřila naději, že rozhodnutí Patelové bylo správné.

Kauza muže oslabit vládu Mayové

Úřad premiérky už dříve uvedl, že Patelová se rovněž premiérce nezmínila o svých návrzích podpořit izraelskou armádu britskými penězi určenými na zahraniční pomoc. O této možnosti diskutovala s politiky po svém návratu z Blízkého východu.

Sir Michael Fallon, britský ministr obrany. | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Pětačtyřicetiletá ministryně ve středu kvůli aféře přerušila oficiální návštěvu Ugandy, protože si ji do Downing Street povolala premiérka. Pokud by Patelová sama nerezignovala, byla by podle agentury AP z vlády téměř určitě odvolána.

Kauza by podle Reuters mohla ještě více oslabit menšinovou vládu premiérky Mayové, která se v době, kdy vyjednává o odchodu země z Evropské unie, potýká s dalšími problémy, mimo jiné skandálem kolem sexuálního obtěžování.

Pod tlak kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování se před časem dostal britský ministr obrany Michael Fallon, který minulý týden také podal demisi. V rezignačním dopisu pak uznal, že jeho chování v minulosti nedosahovalo vysokých standardů, jaké jsou na britskou armádu kladeny. Novým britským ministrem obrany se stane Gavin Williamson.

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Hannah McKayová | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme