Britská policie chystá rozsáhlé zatýkání významných postav veřejného života

Britská policie připravuje velké zatýkání. Podle deníku The Daily Telegraph se v jejím hledáčku ocitly mnohé významné postavy veřejného života. Informace údajně unikla od policistů, kteří vyšetřují sexuální aféru kolem už zesnulého moderátora stanice BBC Jimmyho Savilea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zesnulý moderátor BBC Jimmy Savile na snímku z roku 2005 | Zdroj: Reuters

Policie uvedla, že případů údajného sexuálního zneužívání bude možná mnohem víc, než se předpokládalo. V centru aféry stále zůstává Savile. Ten předloni zemřel, obvinění zazněla až po jeho smrti. V 60. letech byl řadovým DJ v rádiu a televizi BBC. Policie tehdy začínající obvinění proti němu úplně ignorovala jako naprostý nesmysl. Když například jeden muž v roce 1963 nahlásil, že ho Savile znásilnil, bylo mu řečeno, aby na to úplně zapomněl.

Jiný muž zase nahlásil zneužití své přítelkyně a dostal varování, že by mohl být zatčen za to, že vznáší takové obvinění. Více než 60stránková zpráva policejního inspektora uvádí, že na nepřístojné chování Savilea si do října loňského roku stěžovalo víc než 450 osob.

„Nenáviděla jsem ho, chtěla jsem se mu pomstít, bylo mi 14,“ řekla BBC Deborah Coggerová, jedna z údajných obětí Jimmyho Savila. Ten má podle policie na svědomí 214 trestných činů, včetně 32 znásilnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatýkání veřejně známých Britů v souvislosti se sexuálním zneužívání informoval spolupracovník Českého rohlasu Milan Kocourek

Policejní vyšetřování sleduje tři směry: první souvisí se Savilem, druhý se týká Savilea a dalších lidí, a třetí jsou sexuální delikty, které se Savilem nesouvisejí.

A právě v rámci této třetí linie takzvané operace Tis policie v pondělí zatkla rozhlasového moderátora Davea Lee Travise. Proslavil se jako DJ stanice Radio 1, stejně jako Savile uváděl v 70. a 80. letech také jeden z pořadů televize BBC. Travis už při prvním zatčení v listopadu zdůraznil, že jeho obvinění nesouvisí s dětmi.

„Nemám a nikdy jsem neměl nic společného se zneužíváním dětí,“ řekl Travis britskému listu Telegraph. Upřesnil také, že policie ho vyšetřuje kvůli údajnému osahávání dvou dospělých žen.

Travis byl tento týden propuštěn na kauci, stejně jako dalších 11 lidí, které zatím policie v rámci ‚operace Tis‘ zatkla.

Byli mezi nimi například zpěvák Gary Glitter, komici Freddie Starr a Jim Davidson, nebo publicista Max Clifford.

Prokurátor Nazir Afzal teď uvedl, že během nejbližších týdnů se očekává další zatýkání, údajně i některých známých lidí.

Milan Kocourek, Jaromír Marek, Helena Berková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme