Britská policie hledá kufr, který u sebe měl atentátník z Manchesteru. Může být nebezpečný

Týden po teroristickém útoku v Manchesteru, při kterém zemřelo 22 lidí, pátrá britská policie stále po případných komplicích sebevražedného atentátníka Salmana Abediho. Vyšetřovatelé teď intenzivně hledají modrý kufr, který u sebe před útokem měl. Veřejnost varují, aby se zavazadlem nemanipulovala. Může být totiž nebezpečné.

Manchester Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé hledají modrý kufr, který u sebe před útokem měl Salman Abedi.

Vyšetřovatelé hledají modrý kufr, který u sebe před útokem měl Salman Abedi. | Zdroj: Reuters

Policisté v posledních dnech monitorovali, kudy se pachatel útoku po Manchesteru pohyboval. Na jednom ze záběrů z bezpečnostních kamer ve městě jej viděli s velkým modrým skořepinovým kufrem se čtyřmi kolečky.

Nešlo ale o zavazadlo, ve kterém byla později umístěna výbušnina, která v manchesterské aréně zabíjela.

Policie soudí, že by kufr mohl být klíčem k pravděpodobné teroristické síti v Manchesteru i jinde ve Velké Británii. Podle nich by v něm mohly být materiály či dokumenty, které by mohly v dalším rozkrývání teroristické buňky pomoci.

Britská MI5 zahájí interní vyšetřování. Před útočníkem z Manchesteru ji lidé varovali, píše BBC

Číst článek

Z Libye do Düsseldorfu

V pondělí večer policisté v bílých kombinézách prohledávali také skládku. Jestli na ní ale něco našli, není zřejmé. Pokud policie něco nového má, zatím to nezveřejnila. Vyšetřování běží od minulého pondělního večera.

V tuto chvíli je ve vazbě 14 lidí, dva další se vyšetřují na svobodě. Mezi zadrženými je mimo jiné i bratr útočníka. Policistům se také podařilo vystopovat, kudy se pohyboval v posledních dnech před útokem. Pár dní před ním přiletěl z Libye a přestupoval v Düsseldorfu.

Téma volební kampaně

V pondělí začala britská tajná služba MI5 vyšetřovat, jak se mohlo stát, že nikdo nereagoval na tři upozornění, že se Salman Abedi zradikalizoval. O takových podezřeních se ale mluvilo i u předchozích útocích a nedá se říct, že by důvěra veřejnosti v policii nějakým zvláštním způsobem utrpěla.

Údajným selháním se má ale dokonce zabývat i britský parlament. Celá záležitost se beze sporu promítá do předvolební kampaně.

V pondělí proti sobě stanuli v duelu britská premiérka Theresa Mayová a předseda opozice Jeremy Corbyn, tedy konzervativci versus labouristé. Bezpečnost byla jedním z úvodních témat debaty. Strany si například vyčítaly, kdo víc škrtal na straně policistů.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme