Britská policie identifikovala dva útočníky z Londýna, jednoho už dříve sledovala tajná služba

Britská policie v pondělí zveřejnila identitu dvou ze tří teroristů, kteří v sobotu zabili v Londýně sedm lidí. Jeden z útočníků se narodil v Pákistánu, ale byl britským občanem, v minulosti byl v hledáčku tajných služeb. Druhý útočník byl občanem Maroka a Libye. Policie uvedla, že pracuje na ověření identity třetího atentátníka.

Londýn (Aktualizováno: 21:16 5. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové zveřejnili identitu dvou teroristů, jeden byl pákistánského původu a byl v hledáčku tajných služeb, druhý byl marocko-libyjského původu. | Zdroj: Reuters

Jako britský občan byl jmenován 27letý Khuram Shazad Butt, který žil ve východolondýnské čtvrti Barking. V Barkingu žil i druhý útočník Rašíd Radván (v anglickém přepisu Rachid Redouane), který britským úřadům dříve znám nebyl a který používal i jméno Rašíd Chadr (Rachid Elkhdar). Věk druhého není přesně znám, neboť v případě jména Radván udával věk 30 let, u jména Chadr pak 26 let.

O Butta se v minulosti zajímala policie i tajná služba MI5. „Nebyly ale žádné důkazy, že by plánoval útok,“ citovala televize Sky News náměstka šéfky londýnské policie Marka Rowleyho.

Hrdinové londýnských útoků: policista se vrhl na jednoho z teroristů jen s obuškem v ruce

Číst článek

Butt do Británie přišel jako dítě, jeho rodiče zde požádali o azyl. Sousedé, mezi kterými byl znám jako abú, o něm hovoří rozporuplně. Jeden z nich například uvedl, že se rád bavil o londýnském fotbalovém klubu Arsenal. Jedna z matek řekla, že Butta vyzvala, aby se nebavil s jejími dětmi, neboť se obávala, že by je mohl radikalizovat.

Další soused Michael Membo označil Butta za bezvadného chlapíka, který byl rodinný typ. „Velmi se zajímal o sousedy, veřejné věci, děti,“ řekl Membo s tím, že také hodně vtipkoval. „Nebyly žádné známky (radikalismu – pozn. red.), ale během roku jsme si všimli, že si nechal narůst plnovous, že se oblékal více po islámském způsobu,“ řekl. „Všimli jsme si, že mluví s dětmi o svých názorech,“ dodal.

V květnu podle Sky News získal Butt práci u londýnského dopravního podniku Transport for London.

O Radvánovi Sky News uvedla, že právě u něj policie našla irské doklady. Televize také sdělila, že v od roku 2014 do loňska žil v Dublinu se svou skotskou manželkou.

Irský premiér Enda Kenny bez upřesnění jména potvrdil, že jeden z atentátníků žil v Irsku. Dodal, že tento muž zřejmě nebyl sledován irskými tajnými službami a že pod kontrolou bezpečnostních orgánů kvůli radikálním postojům je v zemi jen několik málo lidí.

Irská policie se nyní podle Sky News snaží zjistit, zda Radván navštívil Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme