Britská policie má portréty pachatelů čtvrtečních útoků

Britská policie zesiluje hon na atentátníky. Vyšetřovatelé oznámili, že mají portréty všech čtyř předpokládaných pachatelů čtvrtečních útoků v londýnském metru a autobusu. Vyzvali současně veřejnost, aby pomohla při jejich dopadení. Při pátrání po pachatelích výbuchů policisté v metru zastřelili muže, kterého podezírají z osnování dalších teroristických akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie zveřejnila 22. července portréty | Zdroj: ČTK

Policie získala portréty pravděpodobných pachatelů čtvrtečních pokusů o nové atentáty díky bezpečnostním kamerám umístěným ve stanicích metra. Šéf protiteroristické jednotky Andy Hayman požádal veřejnost o pomoc při jejich dopadení.

"Kdokoli, kdo zná jejich totožnost, nebo může podat informace o jejich pohybu, ať se ozve na protiteroristickou linku policie."

Policie rozvinula rozsáhlou pátrací akci, která se ale neobešla bez obětí na životech. Dopoledne v jedné ze stanic metra zastřelila muže, který vběhl do vagónu. Policisté, kteří ho pronásledovali, do něj několikrát vypálili.

Očitý svědek Mark Whitby televizi BBC řekl: "Tři muži, co jej sledovali, ho svrhli na zem. Viděl jsem zbraň v rukou jednoho z těch mužů. Potom jsem viděl, jak ten muž leží na zemi, a uslyšel jsem pět výstřelů. Ano, stříleli pětkrát."

Zastřelený muž nebyl ani jedním ze čtyř hledaných pachatelů, byl ale sledován v souvislosti s vyšetřováním. Policisté ho považovali za velmi nebezpečného, a protože nereagoval na výzvy, aby se vzdal, byl zneškodněn.

"Střelba má přímou spojitost s pokračujícím vyšetřováním čtvrtečních pokusů o atentáty. Je jasné, že každá smrt je politováníhodná, ale podezřelý muž, který byl dnes zastřelen, odmítl uposlechnout policejní výzvu a následovat její instrukce. V současné době k tomu nemůžu říct nic bližšího," prohlásil šéf londýnské policie Ian Blair.

Policejní kameraman vstupuje do stanice metra Stockwell | Foto: ČTK/AP

Bezpečnostní opatření v Londýně jsou rozsáhlá. Policie nechala na část dne zastavit provoz na dvou linkách metra. Cestující se musejí připravit na zdržení a na kontroly. "Je to děsivé, ale co se dá dělat," řekla BBC mladá Londýňanka.

Květinářovi Cliffu Andersonovi překazila bezpečnostní opatření živnost. Ve stanici metra prodává květiny více než 30 let. "Požádali mě, abych odnesl květiny, což jsem ještě nikdy nemusel dělat. Přelepili mi vchod páskou. Bylo mi jasné, že když mi policie řekla, abych ty kytky odstranil, že je situace vážná."

Nálady londýnské veřejnosti popisuje spolupracovnice Radiožurnálu na Britských ostrovech Alžběta Bajgartová. Ani ona nepřestala po atentátech londýnské metro používat. "Trošičku tady nervozita a napětí panuje, ale život jde prostě dál. Když jsem si o tom povídala s některými lidmi v Londýně, tak říkali: ´My si na to zvykneme, zvykli jsme si na bombové útoky v 80. letech, kdy tady řádila Irská republikánská armáda.´ Takže to berou tak trošičku s nadhledem, není tu žádná panika."

Šéf londýnské policie Ian Blair Britům vzkázal, že situace je pod kontrolou a vyšetřování pokračuje.

Islámský duchovní: Britové musí počítat s dalšími atentáty

Islámští radikálové hodlají v teroristických útocích v Británii pokračovat. Prohlásil to vysoce postavený islámský duchovní žijící v Londýně šajch Umar Bakrí a dodal, že pokud britská vláda nestáhne své jednotky z Iráku, musí s atentáty počítat. Sám informace o dalších útocích nemá.

Šajch Bakrí založil v Londýně islámské hnutí Al-Muhadžirún, které bylo v roce 2004 úředně rozpuštěno pro podezření z napojení na islámské radikály.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme