Britská policie rozjela vyšetřování příčin smrti oligarchy Berezovského

Sídlo zemřelého ruského oligarchy Borise Berezovského prověřují i policejní specialisté na nakládání s radioaktivním materiálem. Jeho tělo našli v sobotu v domě nedaleko Londýna. Nejčastěji se spekuluje o sebevraždě kontroverzního miliardáře nebo o srdečním selhání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Berezovskij | Zdroj: Reuters

Policie vyšetřuje smrt Berezovského jako nevyjasněné úmrtí. Oligarchovo tělo měl najít jeho tělesný strážce. Údajně nenese viditelné stopy násilné smrti.

V Ascotu v hrabství Berkshire operují specialisté na nakládání s jaderným, chemickým a biologickým materiálem. Má jít čistě o preventivní opatření, které ale připomnělo smrt bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka, kterého v Londýně otrávili radioaktivním poloniem.

Přátelé Berezovského uvádějí, že oligarcha byl psychicky na dně poté, co v loňském roce prohrál soudní při s Romanem Abramovičem. Jen na soudních výdajích musel oligarcha zaplatit mezi 60 a 100 miliony liber.

V pátek mluvil Boris Berezovskij s novinářem z časopisu Forbes, kterému řekl, že jeho život nedává smysl a že by si přál vrátit se do Ruska.

Kdo byl Boris Berezovskij

Vystudovaný matematik se na přelomu 80. a 90. let minulého století začal věnovat byznysu. V roce 1995 vstupuje do politiky, dokonce se kvůli tomu vzdal izraelského občanství, které měl od roku 1993.

V roce 1996, kdy byl podruhé díky němu zvolen do prezidentské funkce Boris Jelcin, se Boris Berezovskij stal zástupcem tajemníka Bezpečnostní rady Ruské federace.

Následně napomohl příchodu Putina do Kremlu, ale velice rychle se s ním rozhádal a na počátku nového tisíciletí byl nucen odejít do britského exilu. Moskva několikrát žádala o jeho vydání, protože v Rusku byl v nepřítomnosti odsouzen za různé finanční podvody na 13 let do vězení.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme