Britská policie šetří podezřelou smrt Rusa figurujícího v kauze Magnickij

Podezřelé úmrtí bohatého Rusa s velmi citlivou minulostí prošetřuje britská policie. Alexandr Perepiličnyj pomohl rozkrýt obří daňový podvod ruské zločinecké organizace. Figuroval tak nepřímo ve známém případu advokáta Sergeje Magnického.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova New Scotland Yardu v Londýně

Budova New Scotland Yardu v Londýně | Zdroj: ČTK

Čtyřiačtyřicetiletý Perepiličnyj se podle deníku Independent těšil dobrému zdraví a pro kolaps před luxusní rezidencí v hrabství Surrey není zatím vysvětlení. Pitva Rusa nedokázala určit příčinu smrti a tak se provádějí další, mimo jiné toxikologické testy, jak uvedla ruská BBC.

K dosud nevyjasněnému úmrtí došlo před čtrnácti dny. Je zajímavé, že další britská média, která mají jindy prvotřídní informace o dění v britsko-ruských vztazích, zatím o případu mlčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti kauzy přiblížili na Radiožurnálu zahraniční zpravodajové ČRo Jiří Hošek a Lenka Kabrhelová.

Bohatý byznysmen našel v Británii azyl před třemi roky poté, co poskytl klíčové důkazy proti zločineckému seskupení v rodném Rusku. Šlo o spolčení zkorumpovaných státních úředníků s podsvětím.

Na jeho konci byl obří daňový podvod a vytunelování jednoho z největších investorů na území Ruska, firmy Hermitage Capital Management. Její zájmy hájil advokát Sergej Magnickij, který zemřel ve vyšetřovací vazbě.

Záhadná smrt Perepiličného je podle Independentu už čtvrtým náhlým úmrtím osoby spojené s výbušnou kauzou.

Ta se na veřejnost dostala před čtyřmi roky. Právník britského fondu Hermitage Capital Sergej Magnickij objevil v Rusku mamutí zpronevěru státních peněz, se kterou měli co dočinění vysoce postavení zaměstnanci ruského ministerstva vnitra.

K 230 milionům dolarů ze státního rozpočtu si měli dopomoci falšováním dokumentů fondu Hermitage Capital, zakládáním společností jeho jménem a tak dále. Jenom pár dnů poté, co Magnickij v roce 2008 informace zveřejnil, ho ti samí lidé, které z podvodu obvinil, zatkli. Magnickij sám skončil ve vazbě s obviněním z daňového podvodu a o rok později sedmatřicetiletý právník ve vazbě zemřel.

Lidé spojení s kauzou nesmí do USA

Prokazatelně mu byla odepřena základní zdravotní péče, dokonce ruská prezidentská rada pro lidská práva potvrdila, že byl prakticky ubit k smrti. Beztrestnost úředníků, kteří s tím mají něco společného, spustila mezinárodní skandál a vyvolala otázky ohledně korupce v Rusku a bezpečí zahraničních investic.

Americký kongres v reakci na kauzu zhruba před deseti dny schválil takzvaný seznam Magnického, na jehož základě budou mít dotyční úředníci, ale i další lidé spojení s porušováním lidských práv, zakázaný vstup do USA. Na nejvyšších místech v Rusku to vzbudilo bouřlivě odmítavou reakci.

Ruská média ve spojení s kauzou citují informace Independentu. Zmiňují však také, že Magnickij byl obchodním partnerem Vladlena Stěpanova, tedy muže, kterého Sergej Magnickij označil za hlavního strůjce podvodného schématu.

Právě Perepiličnyj měl prý poskytnout fondu Hermitage Capital všechny potřebné informace, sám Stěpanov, muž obviněný z podvodu a zpronevěry, tvrdil, že Perepiličnyj utekl do Británie, protože prý dlužil svému partnerovi velké peníze.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme