Britská policie smí použít všechny prostředky k nastolení pořádku

Británie se připravuje na další neklidnou noc. Proti násilníkům, kteří v řadě velkých měst řádili už čtvrtou noc v řadě, se chystají další tvrdá opatření. Policie dostala vůbec poprvé povolení nasadit vodní děla a použít gumových projektilů. Premiér David Cameron slíbil, že pachatele dopadnou i s využitím fotografií podezřelých, které zveřejňuje policie. Řekl, že vláda při zveřejňování záběrů nebude brát ohled na falešné obavy z porušení lidských práv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté pomáhají odklízet zbytky vypáleného karavanu po násilnostech v Liverpoolu.

Policisté pomáhají odklízet zbytky vypáleného karavanu po násilnostech v Liverpoolu. | Zdroj: ČTK

„Pokračující násilnosti jsou nepřijatelné a budou zastaveny. S něčím takovým se v naší zemi nesmíříme. Nedovolíme, aby ulice zachvátila kultura strachu,“ prohlásil David Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

O násilnostech v Británii mluví londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka a.psycholog Jaroslav Sýkora v Ozvěnách dne na Radiožurnálump3.mp3

Tvrdší zásahy požadovali zejména lidé, které nepokoje zasáhly nejvíc: majitelé obchodů a malých firem z chudších londýnských čtvrtí.

Zatímco v Manchesteru, Liverpoolu, Birminghamu a dalších městech se násilnosti dnes v noci dostaly do obrátek, v Londýně bylo výrazně klidněji. Novým ohniskem napětí se stalo regionální město Gloucester na jihozápadě Velké Británie. Této oblasti se zatím jakékoliv výtržnosti vyhýbaly. Zdá se ovšem, že jde jen o snahu napodobit útoky a rabování, k nimž docházelo v posledních dnech v jiných velkých městech.

Nyní se v britských městech čeká, zda posílené a novými pravomocemi vybavené jednotky zvládnou zabránit nočnímu plundrování. Zkušenosti z Londýna z noci na dnešek napovídají, že by se to mohlo povést. Přispět by k tomu mohly i zrychlené tribunály, které za drancování v posledních několika dnech už dnes odsoudily první výtečníky.

Problém se zločineckými gangy

„Já si myslím, že to je věc především politická, protože anglická demokracie je někdy až příliš demokratická. To se mnohým lidem dobře zneužívá. Základním problémem je určitě imigrace do Anglie, ale také stálá přítomnost množství zločineckých gangů, které působí skrytě nebo otevřeně na britském území a zahrnuje elementy převážně z imigrantů,“ uvedl psycholog a odborník na hromadné psychózy Jaroslav Sýkora.

Jádrem věci je podle něj to, že politika multikulturnosti a sociální spravedlnosti končí pouličními bouřemi a pleněním. Nicméně je přesvědčen o tom, že si Velká Británie s nepokoji poradí.

Jaroslav Sýkora podle svých slov nepochybuje také o tom, že by se podobné pouliční nepokoje mohly odehrát i v České republice, kde by vyrovnávání se s nimi bylo „za současného stavu policie a vůbec celé bezpečnostní politiky našeho státu o mnoho horší“.

Roman Chlupatý, Ivan Kytka, Martina Hanáčková, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme