Britská policie vyslýchá bývalého premiérova mluvčího Coulsona

V Londýně byl zatčen bývalý šéfredaktor listu News of the World Andy Coulson kvůli obvinění z odposlechu telefonů. Do letošního ledna pracoval Coulson jako tiskový mluvčí premiéra Davida Camerona. Ten řekl, že za jeho jmenování do funkce nese plnou odpovědnost. Andy Coulson popřel, že by o odposlechu telefonů redakcí News of the World cokoli věděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý editor News of the World Andy Coulson | Zdroj: Reuters

Tato kauza vyvolala dohady o zamýšlené akvizici televize BSkyB společností News Corporation, kterou vlastní australský magnát Rupert Murdoch. Jeho syn James je předsedou společnosti, která je majitelkou novin News of the World.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Ivan Kytka mluví o aféře odposlechů ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Z různých míst se ozývají námitky proti této akvizici. Třiačtyřicetiletého Andyho Coulsona vyslýchají detektivové vyšetřující obvinění o odposlechu telefonů a podplácení policistů redakcí News of the World.

Policisté budou v této fázi chtít slyšet od Andyho Coulsona to, co jim neřekl například loni v prosinci, když ho vyslýchali v souvislosti se stejnými případy a také to, co jim neřekl v roce 2007, kdy tento skandál poprvé vypukl a vedl k zatčení a uvěznění dvou redaktorů News of the World.

Policie bude Andyho Coulsona bezpochyby vyslýchat také v souvislosti s tím, že vyšlo najevo, že News of the World platil během posledních let pět nebo šest příslušníků londýnského Scotland Yardu a do jejich rukou předal celkem 120 nebo 130 tisíc liber.

Policisté dnes uskutečnili v domě Andyho Coulsona na jihu Londýna domovní prohlídku a odnesli si několik důležitých písemností a jeho osobních věcí.

Premiér David Cameron na tiskové konferenci řekl, že nese plnou odpovědnost za jmenování Coulsona tiskovým mluvčím a dodal, že Coulson svou funkci vykonával dobře.

Milan Kocourek, Ivan Kytka, Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme