Britská policie zabránila atentátu, šest mužů obvinila z terorismu

Britská policie překazila přípravu teroristického útoku na území Británie. Operaci označila za nejvýznamnější protiteroristickou akci roku. V Birminghamu minulý týden zadržela šestici mužů ve věku 25 až 32 let a obvinila je ze zapojení do teroristického spiknutí a z přípravy pumových atentátů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na místě vraždy tří mužů v Birminghamu | Zdroj: ČTK

Tři z mužů čelí kromě obvinění z přípravy pumových útoků navíc obvinění z výroby výbušnin a z toho, že veřejně vyjadřovali úmysl stát se sebevražednými atentátníky, dva věděli o chystaném útoku, ale nenehlásili jej policii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zmařeném teroristickém útoku informuje londýnský zpravodaj ČRo Milan Kocourek

Policisté také zjistili, že dva členové skupiny v minulosti cestovali do Pákistánu, kde získali teroristický výcvik.

Londýnský soud dnes všem šesti mužům, Pákistáncům vlastnícím britský pas, prodloužil vyšetřovací vazbu do konce října. Sedmý muž zadržený v Birminghamu je stále vyslýchán.

Stupeň teroristické hrozby zůstal i po jejich zatčení v Anglii, Walesu a Skotsku na třetí úrovni z pětibodové stupnice, což znamená, že hrozí výrazné nebezpečí útoku. V Severním Irsku je hrozba atentátů ještě o stupeň vyšší.

Zdenka Turková, Milan Kocourek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme