Britská policie začala zatýkat kvůli skandálu kolem koňského masa

Britská policie zatkla tři lidi v souvislosti s podvody kolem koňského masa. Všechny tři osoby pracovaly v podnicích, v nichž strážci zákona na počátku týdne podnikli razii. Zároveň se na Britských ostrovech objevilo první podezření na výskyt koniny v čerstvém masném výrobku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso | Zdroj: ČTK

Stopy koňského masa prokázaly první testy čerstvé boloňské omáčky, kterou prodává řetězec ASDA.

Přetížené laboratoře hlásí, že nestihnou páteční termín, který pro otestování všech výrobků na britském trhu obsahujících hovězí maso stanovila londýnská vláda.

Ta se tak v nejbližších dnech nebude schopná zaručit za hovězí produkty v ostrovních regálech, jak sama doufala.

První noc v policejní cele strávila trojice mužů, která je podezřelá z potravinového podvodu. Trojlístek měl v závodech ve Walesu a hrabství West Yorkshire vydávat koninu za hovězí maso, které se používalo na výrobu kebabů a hamburgerů.

Otřesená důvěra

Vyšetřování probíhá také ve Francii a v Německu. Francouzské ministerstvo zemědělství zastavilo licenci společnosti Spanghero, která podle prokazatelných důkazů vědomě vydávala koňské maso za hovězí.

Společnost přijímala maso, které bylo na fakturách mezinárodními kódy jasně označeno jako koňské. Vědomě tedy klamala, když tvrdila, že koňské maso nikdy nekoupila. Stejné maso pak distribuovala pod zcela jinou etiketou a jiným kódem. V zemi stále probíhají kontroly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O skandálu s koňským masem mluvili na Radiožurnálu zahraniční zpravodajové ČRo ve Francii a v Německu Jan Šmíd a Klára Stejskalová

Důvěra spotřebitelů byla otřesena také v Německu, kde našli nesprávně označené balení lasagní. Dva velké obchodní řetězce, Real a Edeka, stáhly všechny tyto těstovinové polotovary. Jen v Braniborsku šlo o 26 000 balení.

Testy stále probíhají, prověřovat své výrobky nechaly i firmy, které se zabývají zamrazováním potravin.

Německo má za sebou několik potravinových afér. Lidé jsou šokováni, když vidí, jakým způsobem putuje po celé Evropě balení lasagní, které ve výsledku stojí dvě eura. Před Vánocemi země řešila závadné adventní kalendáře, předtím bakterie v zelenině a dioxiny v drůbežím masu. I to žene řadu Němců do náručí bioprodejen nebo na trhy a ke známým zemědělcům.

Lasagne z koňského masa Findus - infografika | Foto: ČRo

Jiří Hošek, Jan Šmíd, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme