Britská policie zadržela kvůli útoku v Manchesteru dalšího muže

Policisté ve Velké Británii v souvislosti s pondělním sebevražedným útokem zadrželi čtrnáctého podezřelého. Pětadvacetiletého muže zatkli během razie na jihozápadě Manchesteru. V předchozích dnech policie dva zadržené propustila. V současnosti tak vyslýchá dvanáct podezřelých. Někdo ze skupiny kolem atentátníka ale podle britské ministryně vnitra Amber Ruddové může být stále na svobodě.

Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci a policisté hlídkují v centru Londýna. | Zdroj: Reuters

Útočník zabil v pondělí večer v manchesterské hale 22 lidí. Británie v reakci na atentát zvýšila stupeň teroristické hrozby na kritický, tedy nejvyšší. Následně ho ale snížila. Po pondělní půlnoci by se tak z ulic měly stáhnout ozbrojené vojenské hlídky.

Britská policie také zveřejnila snímky útočníka. Záběry zachycují dvaadvacetiletého Salmana Abediho v den atentátu. Vyšetřovatelé zároveň oznámili, že získali informace například o tom, jak a kde Abedi sestavil bombu, kterou v Manchestru odpálil.

V Británii o víkendu navíc lehce polevilo napětí. Úřady zmírnily úroveň ohrožení terorem s poukazem na to, že bezprostřední nebezpečí dalšího atentátu nehrozí. Vzhledem k mnoha kulturním a zábavním akcím spojeným s prodlouženým víkendem v zemi ale byla nadále znatelná přítomnost policejních sil posílených o vojenské hlídky. Uvolněnější atmosféru prozrazují agenturní fotografie s pózujícími usměvavými lidmi s příslušníky bezpečnostních sil.

Záběry zachycují dvaadvacetiletého Salmana Abediho v den atentátu | Zdroj: Reuters

Snížení stupně teroristického ohrožení, a to z nejvyššího „kritického", představujícího bezprostřední nebezpečí, na "závažný", který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou, oznámila v sobotu premiérka Theresa Mayová. Podle ní umožnila toto opatření dosavadní policejní činnost. Ozbrojené vojenské hlídky se mají z ulic stáhnout ale až po pondělní půlnoci.

Snížení stupně podle policie ale neznamená, že práce bezpečnostních složek polevuje. Prostředky vynaložené na vyšetření případu a na zajištění bezpečnosti občanů zůstávají stejné.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová připustila, že navzdory zadržování již 12 osob podezřelých z podílu na útoku ve vazbě, může pořád být ještě někdo ze skupiny kolem atentátníka na svobodě.

Ozbrojení policisté o nynějším víkendu střežili stovky akcí po celé Británii. Policejní představitelé vybídli lidi k účasti, ale aby nepolevovali v ostražitosti. Bezpečnostní opatření se posílila například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgowě a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Lukáš Matoška, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme