Britská policie zatkla šestého podezřelého kvůli hrozbě papeži

Britská policie zatkla večer šestého muže v souvislosti s teroristickou hrozbou proti papeži Benediktovi XVI. Už během dne na základě udání dopadla pětici podezřelých. Čtyřdenní návštěva papeže v Británii navzdory posledním událostem pokračuje podle původního programu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na bezpečnost papeže dohlížejí v Británii tisíce policistů

Na bezpečnost papeže dohlížejí v Británii tisíce policistů | Zdroj: ČTK

Pětici mužů, údajně Alžířanů, ve věku od 26 do 50 let zadržela policie dnes ráno, když nastupovali do práce ve Westminsteru.

Podezřelí jsou zaměstnanci pobočky francouzské firmy Veolia, která má na starosti čištění ulic v této londýnské čtvrti, kam měl dnes papež také namířeno.

Policisté stále prohledávají osm londýnských domů a dvě pracoviště. Právě při prohlídce jednoho z bytů v severní části města byl později zatčen šestý muž ve věku 29 let.

Zatím není přesně jasné, jaké nebezpečí svatému otci hrozilo. Přestože jde o cizince, úřady zdůrazňují, že útok byl naplánovaný v Británii. Nikdo ze zadržených si nevyslechl žádné obvinění a policie zatím konkrétní důkazy nenašla. Jednala pouze na základě udání.

Papežův program ani bezpečnostní opatření se nemění

Vatikán sdělil, že Benedikt XVI. o incidentu ví, ale má plnou důvěru v důslednost britské policie a nehodlá svůj program jakkoliv měnit navzdory náhlé změně bezpečnostní situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu papeže ve Velké Británii sleduje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

I policisté jsou si sami sebou jistí a tvrdí, že není potřeba přitvrzovat bezpečnostní opatření, která už tak budou stát jeden a půl milionu liber.

Nicméně poté, co se zpráva o zatčení dostala na veřejnost, se v ulicích vyrojili pyrotechnici i příslušníci protiteroristických jednotek a začali znovu pečlivě kontrolovat všechna místa, která papež navštíví. Také poutníci, kteří se účastní mší pod širým nebem, prochází důkladnou kontrolou. Policie prohledává i mnichy a jeptišky.

O zneužívání dětí se Benedikt XVI. nezmínil

Program papeže v Londýně začal dopoledne návštěvou jedné z katolických škol. Benedikt XVI. tam především zdůraznil důležitost vzdělání. Poděkoval všem lidem, kteří zasvětili život vyučování dětí, ale hlavně vyzdvihl katolické školy, kterých jsou ve Velké Británii asi dva tisíce.

Mluvil o jejich roli při výchově dětí, které podle papeže musí především pochopit důležitost víry a křesťanské tradice, pokud si chce Evropa zachovat svou současnou tvář.

Papež o zneužívání dětí katolickými kněžími při návštěvě londýnské školy nemluvil | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

O zneužívání dětí se papež nezmínil. I proto se okamžitě po jeho vystoupení ve škole začaly ozývat hlasy, které Benedikta XVI. označily za pokrytce, protože právě na církevních školách docházelo nejčastěji k případům zneužívání dětí.

Odpoledne se papež sešel se zástupci různých církví. Na setkání ale nešlo o žádnou debatu, zazněly tam pouze předem připravené proslovy. Církevní hodnostáři v nich zdůrazňovali, že žádné náboženství se nedá zneužít k násilí a víra sbližuje lidi nezávisle na tom, v kterého boha věří.

Papež poprvé navštívil westminsterské opatství i parlament

Benedikt XVI. se také vydal za arcibiskupem z Canterbury. Poprvé od odtržení anglikánské církve tak papež stanul na půdě westminsterského opatství a poprvé si také potřásl rukou s ženskou členkou kléru. V opatství ho přivítala místní duchovní Jane Hedges.

Arcibiskup z Canterbury vyjádři lítost nad rozdělení katolické a anglikánské církve, které podle něj sledují společný cíl, tedy vzdělávání a ochranu duší všech lidí. Zbytečnými hádkami se vysilují a odvádějí pozornost od důležitých témat, která by je měla sjednocovat. Oba duchovní připomněli úspěšný dialog mezi rozdělenými církvemi, který začal už v 60. letech minulého století.

Benedikt XVI. se setkal s arcibiskupem z Canterbury | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Papež pak také mluvil o kardinálovi Johnu Henrym Newmanovi, kterého bude beatifikovat v neděli. Tento původně anglikánský duchovní, který konvertoval ke katolicismu, byl podle něj ideálním představitelem ekumenismu a jeho příklad je hodný následování i v dnešní době.

Do výčtu všech „poprvé“ při první státní návštěvě papeže ve Velké Británii patří i vystoupení Benedikta XVI. v britském parlamentu, kde mluvil o potřebě dialogu mezi vírou a rozumem a také odsoudil rostoucí marginalizaci víry.

Martin Hromádka, Adéla Havránková, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme