Britská policie zatkla v souvislosti s atentáty dalších devět lidí

Ve Velké Británii pokračuje hon na teroristy. Scotland Yard zadržel dalších devět lidí v souvislosti s vyšetřováním atentátů z minulého týdne. Nikdo z nich ale nepatří k pachatelům nezdařených útoků v městské hromadné dopravě. Jednoho z nich, Yasina Hassana Omara, dopadla policie už včera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní zásah v Birminghamu | Zdroj: ČTK

Scotland Yard uvedl, že muži byli zadrženi na dvou místech v Tootingu na jihu metropole. Ve středu policie zatkla při razii v jižní části Londýna také tři ženy, které podezřívá, že pachatele útoků z minulého týdne ukrývaly.

Ženy byly zadrženy nedaleko stanice metra, kde policie zastřelila minulý týden jednoho muže z Brazílie, kterého mylně považovala za možného atentátníka. Podle svědků policie s automatickými zbraněmi ženy zadržela, nasadila jim pouta a odvedla je pryč.

Jednoho ze čtyř mužů, které vyšetřovatelé označili za pachatele nepodařených atentátů, dopadla policie ve středu v Birminghamu. Podezřelý je Somálec s trvalým pobytem v Británii Yasin Hassan Omar. Další tři jsou na útěku. "Stále tyto tři muže hledáme," uvedla dnes policejní mluvčí.

Podle policie se čtyřiadvacetiletý Omar snažil 21. července odpálit bombu v metru. Ta však stejně jako u ostatních atentátníků v jiných částech podzemní dráhy a autobuse naštěstí nevybuchla. Policie varovala, že unikající atentátníci mohou znovu zaútočit.

Neúspěšné pokusy o pumový útok 21. července byly spáchány dva týdny poté, co čtyři sebevražední atentátníci zabili v londýnském metru a autobuse kromě sebe 52 lidí a na 700 dalších zranili. Policie připisuje tyto atentáty teroristické organizaci Al-Káida.

Americká televize ABC ve středu uvedla, že policisté nalezli po prvních útocích ze 7. července u nádraží v Lutonu v automobilu, který si najal jeden z pachatelů, 16 náloží. Vůz tam zanechali atentátníci, kteří v Lutonu nastoupili do vlaku a posléze spáchali útoky.

Britská policie nyní co nejrychleji analyzuje konstrukci výbušnin, aby je mohla porovnat s náložemi, které selhaly 21. července. Analýza policii umožní stanovit, zda bomby z obou akcí pocházely ze stejné dílny. Podle ABC se však již nyní dá říci, že podobnosti mezi bombami použité oběma skupinami teroristů jsou výrazné.

Martin Hromádka, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme