Britská policie zřejmě zná identitu londýnských atentátníků

Britská policie zřejmě zná identitu čtyř pachatelů teroristických výbuchů v Londýně z minulého čtvrtka. Šéf vyšetřování totiž řekl, že dnešní celodenní prohlídka několika domů v Leedsu byla na adresách, kde tito lidé žijí. Naznačil také možnost, že pachatelé při útoku v londýnském metru a autobuse zahynuli. Vyšetřovatelé totiž našli v metru poblíž místa explozí osobní dokumenty tří z nich, pocházejících ze západního Yorkshire. A v autobuse, který vyletěl do povětří, nalezla majetek čtvrtého hledaného muže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté | Zdroj: ČTK

Policie má také videozáznam všech čtyř mužů ze stanice metra King's Cross. Tato stanice byla bodem, odkud se vypravily vlaky s náložemi načasovanými na stejný okamžik, které pak vybuchly. Při dnešní pátrací akci britská policie jednoho člověka zatkla, ale neuvedla, jaký má vztah k vyšetřování čtvrtečního teroristického útoku. Při čtvrtečních pumových atentátech v Londýně zahynuli podle dnešních zpráv z policejních zdrojů všichni čtyři sebevražední útočníci. S odvoláním na policii to uvedla britská televizní stanice Sky News.

Policie během prohlídky v Leedsu evakuovala 500 lidí z okolí. V Lutonu severně od Londýna byl zajištěn podezřelý osobní vůz. Policisté následně provedli kontrolovaný výbuch vozu, který podle vyšetřovatelů možná sehrál úlohu v teroristických útocích minulého týdne.

V severní Anglii provedli vyšetřovatelé domovní prohlídky na šesti adresách ve městech Leeds a Dewsbury. Na jedné z adres v Leedsu byl rovněž proveden kontrolovaný výbuch. Policie hledala výbušniny. Celkem pět set lidí bylo z prohledávaných oblastí evakuováno, a to jak ze soukromých domů, tak z mešity, ze zdravotního střediska a domova pro důchodce.

Vyšetřovatelé pracují na teorii jednodenní teroristické akce, v rámci které pachatel nebo pachatelé výbuchu přijeli ve čtvrtek do Londýna, nastražili časované bomby a zase odjeli.

Policie uvedla, že ji k dnešní akci vedly významné indicie z dosavadního vyšetřování. Podle britského tisku už vyšetřovatelé dospěli k závěru, že použitá výbušnina byla vojenská. Má se také za to, že všechny čtyři nálože vyrobil jediný člověk.

Z Británie se vrátil jeden ze dvou Čechů, kteří po teroristických útocích dosud nevolali příbuzným. Ministerstvo zahraničí tak eviduje posledního Čecha, který se neozval své rodině. Podle Richarda Krpače z tiskového odboru resortu je ale pravděpodobnost, že by se i tento náš občan nacházel v blízkosti výbuchů, malá.

Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme