Britská premiérka Mayová chce usnadnit deportaci cizinců podezřelých z extremismu

Britská premiérka Theresa Mayová navrhuje změny zákonů a nové pravomoci s cílem usnadnit kontrolu osob podezřelých z terorismu. Mayová je kvůli tomu dokonce ochotná omezit lidskoprávní legislativu. Premiérka čelí kritice za snižováním početního stavu policie v roli ministryně vnitra.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová | Foto: Kevin Coombs | Zdroj: Reuters

Na volebním mítinku ve městě Stoke dokonce Mayová čelila výzvám, aby se omluvila příbuzným obětí sobotního teroristického útoku v Londýně za údajný podíl na tomto krveprolití.

Ministerská předsedkyně prohlásila, že je připravená změnit jakýkoli britský zákon, který by bránil efektivnějšímu postupu proti džihádistům. Podle Mayové se to týká taky zákonů na ochranu lidských práv.

Ostrá Mayová pod palbou opozice. Teror v Londýně zvyšuje nejistotu před klíčovým volebním čtvrtkem

Číst článek

Premiérka chce udělat víc pro omezení pohybu osob podezřelých z extremismu a terorismu. Podle Theresy Mayové by Británie měla být schopná deportovat cizince, u kterých se potvrdí, že představují hrozbu pro národní bezpečnost, ale kde se nenajdou důkazy umožňující jejich trestní stíhání.

Mayová se už krátce po sobotním incidentu vyslovila pro útok na „zlou ideologii islamistického extremismu". Ve Velké Británii už bylo „až příliš tolerance extremismu", prohlásila premiérka. „Nemůžeme a nesmíme předstírat, že věci mohou pokračovat jako dřív. Musí se změnit (...) Čeho je moc, toho je příliš."

Do toho všeho Mayová v neděli přihodila čím dál chatrnější „toleranci" ke kulturní rozmanitosti, míní server Politico. Mezi teroristickými útoky v Londýně (březen a červen) a Manchesteru načrtla jasné pojítko „nového trendu v hrozbě, které čelíme", a sice vzájemnou inspiraci.

Metropolitní policisté poblíž čtvrti Borough Market, kde trojice teroristů v noci na neděli zautočila na kolemjdoucí i návštěvníky přilehlých kaváren a barů noži | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Terorismus plodí terorismus a pachatelé se k útoku inspirují nejen na základě pečlivě připravených spiknutí po letech plánování a tréninku, ale také kopírováním jeden druhého, často s využitím těch nejsurovějších způsobů," prohlásila premiérka. Vyčetla zemi také zdrženlivost ohledně boje s extremismem – Británie podle ní musí postupovat „mnohem rázněji".

Posouvat termín voleb kvůli víkendovému útoku podle Mayové nepadá v úvahu. „Obě politické strany (konzervativci a labouristé, pozn. red.) na výraz úcty pozastavily své volební kampaně. Ale nikdy nemůžeme dovolit násilí, aby rozvracelo demokratický proces. Takže kampaně zítra plně obnovíme a parlamentní volby budou ve čtvrtek, jak bylo naplánováno," řekla.

Kýžený rázný boj proti terorismu se podle Mayové má točit kolem čtyř bodů: přísnější kontrola extremistů v jejich domovech; omezování „bezpečných útočišť" radikálů na internetu; posílené pravomoci bezpečnostních složek; a konečně nutnost porazit islámský extremismus na globálním poli.

Jiří Hošek, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme