Britská premiérka Mayová se dohodla se severoirskými unionisty. Podpoří její menšinovou vládu

Konzervativci britské premiérky Mayové podepsali v pondělí se zástupci severoirských unionistů (DUP) dohodu o podpoře menšinové vládě, informují britská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka, Theresa Mayová, si potřásá rukou se zástupcem severoirských unionistů (DUP) Nigelem Doddsem. | Zdroj: Reuters

Menšinovou konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mayové podpoří severoirská Demokratická unionistická strana (DUP). Mayová se na tom dnes dohodla s šéfkou DUP Arlene Fosterovou, informují britská média.

Premiérčini konzervativci přišli o parlamentní většinu v předčasných volbách z 8. června, vláda se teď proto musí opřít o hlasy deseti poslanců severoirských unionistů.

Dohoda o podpoře vládě v pondělí byla v sídle britských premiérů v Downing Street 10 uzavřena poté, co Mayová přijala předsedkyni DUP Fosterovou. Vyjednávání o podpoře vládě trvala dva týdny. Mezi hlavní témata patřila finanční podpora Severního Irska a brexit.

Součástí dohody je mimo jiné i finanční pomoc Severnímu Irsku ve výši 1 miliardy liber v rozmezí dvou let.

Příslušnou dohodu dnes podepsali za konzervativce poslanec Gavin Williamson a za DUP poslanec Jeffrey Donaldson. Mayová s Fosterovou slavnostnímu podpisu přihlížely. Detaily uzavřené dohody prozatím nejsou známy.

Poslanci DUP teď budou konzervativce podporovat k klíčových hlasováních, uvedla BBC. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme