Britská prokuratura stáhla zatykač na rodiče 5letého Ashyi s nádorem mozku

Britská prokuratura stáhla mezinárodní zatykač na manžele Kingovi, rodiče malého Ashyi se závažným onemocněním mozku. Kingovi malého Ashyu bez svolení lékařů odvedli z nemocnice v Southamptonu a vydali se do Evropy, kde doufali v jiný způsob léčby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brett a Naghemeh Kingovi

Brett a Naghemeh Kingovi | Zdroj: ČTK

Britský premiér, slovutní umělci i sportovci. Všichni se zajímají o osud pětiletého britského chlapečka Ashyi Kinga a jeho rodičů. Ti strávili další noc ve španělské věznici bez možnosti být v nemocnici se synkem, který trpí rakovinou mozku.

Případ Kingových začala urychleně přezkoumávat britská prokuratura, která vydala zatykač, na jehož základě byli manželé Kingovi zadržení španělskou policií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj kolem pětiletého britského chlapečka Ashyi Kinga a jeho rodičů sleduje v Británii zpravodaj Jiří Hošek

Potom velitel policie v hrabství Hampshire prohlásil, že situace, ve které se malý Ashya ocitnul, není správná. V podvečer už také prokuratura mezinárodní zatykač stáhla a manželé Kingovi by měli snad už brzy opustit věznici v Madridu.

Návštěva nejstaršího bratra

Ve Španělsku nebylo vůči rodičům malého hocha vzneseno žádné formální obvinění. O samotného Ashyu se starají v dětské nemocnici ve španělské Málaze a před pár hodinami ho směl navštívit jeho nejstarší bratr Danny.

„Ashya si už pomalu zvyká na španělské sestřičky a lékaře. Některé si už oblíbil a usmívá se na ně. Bráška je nejspíš hodně zmatený. Když je s ním někdo z rodiny, snažíme se mu vysvětlit, co se děje. Jsme vděční, že je v tak dobré nemocnici, jakou zařízení v Málaze je. Vůbec by nás nenapadlo, co se naším odjezdem do Španělska rozpoutá. Jen jsme chtěli udělat to, co je nejlepší pro Ashyu.“

Pětiletý Brit s nádorem na mozku by se mohl začít léčit v pražském Protonovém centru

Číst článek

Danny King pro BBC také nepřímo řekl, že rodina neměla pocit, že dělá něco nezákonného, když si vzala Ashyu z ošetřování v nemocnici v Southamptonu.

Tam lékaři prohlásili, že pro chlapce už nemohou nic udělat a Michael Marsh ze southamptonské nemocnice přiznal, že komunikace a vztahy mezi ošetřujícími lékaři a rodinou Kingových bohužel přestaly fungovat.

Celebrity žádají ohleduplný přístup úřadů

Nejnověji se Kingových zastal britský vicepremiér Nick Clegg, který zpochybnil, proč na manžele dopadla plná tíha zákona a podpořil úsilí, aby se Kingovi zase co nejrychleji s těžce nemocným chlapečkem shledali.

Policejní dodávka a ochranka před španělským soudem. Z jeho rozhodnutí nesmí nesmějí pětiletého hocha v nemocnici v Málaze navštívit nejen rodiče, ale taky jeho sourozenci | Foto: Reuters

Londýnský starosta Boris Johnson, který tradičně nechodí pro ostřejší slovo daleko, označil jednání úřadů za ‚praštěné.‘

Rodinu Kingových podpořil dokonce i ministerský předseda David Cameron, který teď už na Twitteru přivítal stažení zatykače. Ze dalších známých osobností vyslovil podporu například bývalý slavný fotbalista, dnes sportovní komentátor Gary Lineker, jehož syn prodělal leukémii a který dlouhodobě podporuje boj proti rakovině.

Lineker na Twitteru napsal, že rodiče udělají všechno, co si myslí, že je nejlepší pro jejich dítě.

Pro posouzení případu je nutné zjistit, jestli Kingovi ohrozili Ashyův život, když ho vzali z nemocnice v Southamptonu – na to se názory diametrálně liší.

Hlásí se tisíce dárců

Rodina Kingových uvažovala i o tom, že vezme malého Ashyu do Prahy, aby se začal léčit v Protonovém centru. Tato variante je nejspíše stále ve hře.

Protonové centrum potřebuje kompletní dokumentaci k případu Ashyi, potřebuje zjistit, jestli by protonová léčba byla pro chlapce skutečně vhodná.

Kingovi vzhledem k medializaci kauzy a tomu, že se hlásí tisíce dárců, kteří chtějí na léčbu Ashyi přispět, nebudou mít potíže s placením léčby.

Mluví se taky o tom, že by se chlapci věnovali specialisté ve Švýcarsku nebo americkém Houstonu. Protonovou léčbu britský systém bezplatné zdravotní péče NHS neposkytuje.

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme