Britská Sněmovna lordů navrhuje, aby Severní Irsko získalo po brexitu zvláštní status

Členové unijního výboru Sněmovny lordů žádají, aby si Ulster udržel otevřenou pozemní hranici s Irskou republikou a chtějí zvláštní status pro Severní Irsko. Ohlášený odchod Británie z Evropské unie přinesl obavy, že by se do Severního Irska mohlo vrátit sektářské násilí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci brexitu

Odpůrci brexitu | Zdroj: Reuters

Sami obyvatelé obou částí Irského ostrova se netají obavami, že odchod Británie z Evropské unie ohrožuje samotný mírový proces v Severním Irsku. Strach z ekonomických dopadů brexitu mají hlavně irští zemědělci.

Členové Sněmovny lordů podle Financial Times kromě zachování otevřené hranice navrhují, aby severoirská vláda získala možnost vlastní regulace unijního přistěhovalectví. Londýnská vláda Theresy Mayové už dříve dala najevo, že si rozhodně nepřeje návrat někdejších ostře střežených hranic na Zeleném ostrově. Britský kabinet je ochotný investovat nemalé prostředky, aby se novou, předsunutou hraniční čarou Spojeného království staly přístavy a letiště v Irské republice.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme