Britská špionážní služba vstoupila na Twitter, její účet okamžitě začaly sledovat tisíce lidí

Britská špionážní služba GCHQ je na Twitteru. Uvedla se pozdravem – Hello world a během první půl hodiny její účet začaly sledovat hned dva tisíce lidí. Po více než 12 hodinách už ji sleduje přes 23 tisíc uživatelů. Po deseti letech od existence tohoto mikroblogu je další zpravodajskou agenturou, která oficiálně vystupuje na sociální síť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

GCHQ při svém vstupu slíbila, že bude informovat o své práci. Což ale neznamená, že by skutečně sdílela nějaké detaily své činnosti.

„Chceme, aby GCHQ byla dostupnější a aby veřejnost více porozuměla naší práci. Chceme také dosáhnout na technickou komunitu a přidat svůj hlas na sociální sítě v rozhovorech o technice, matematice a kybernetické bezpečnosti. Budeme mluvit i o naší historii a inovacích,“ řekl Andrew Pike, ředitel komunikace GCHQ.

Britská špionážní služba ale není první, která má svůj účet na Twitteru. Americká NSA už sdílí informace od roku 2013.

Jednou dokonce přes sociální síť hledala nové zaměstnance. Na mikroblog umístila zašifrovanou zprávu a kdo ji rozluštil, dočetl se, kdo by mohl být vhodným kandidátem a může se přihlásit do výběrového řízení.

CIA ji následovala hned o rok později. Uvedla se ironickým vzkazem, který zněl: "Nemůžeme ani potvrdit, ani vyvrátit, že toto je náš první tweet."

Britská MI6, kterou proslavil hlavně fiktivní agent James Bond, zatím na sociálních sítích není. Stejně jako česká Bezpečnostní informační služba.

Špionážní služby se účty na sociálních sítích snaží přiblížit lidem a být víc transparentní. Důvodem je aféra z roku 2013, kdy bývalý zaměstnanec americké NSA Edward Snowden zveřejnil její kontroverzní praktiky, týkající se hlavně odposlechů běžných lidí, ale také vrcholných světových politiků. Skandál vedl až k úpravě amerických zákonů.

I na tenhle fakt uživatelé na sociálních sítích ironicky narážejí. Na účet CIA třeba hned zpočátku psali, jaké to je vědět, že vás někdo sleduje. A ani vstup GCHQ je nenechal chladnými: „Desítky let sledovali nás, teď budeme alespoň na oko sledovat my je,“ komentovali.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme