Britská tajná služba MI5 je viněna z nekalé činnosti

Před parlamentním výborem vyšetřujícím teroristické útoky na Londýna 7.července loňského roku totiž zatajila odposlouchávání vůdce sebevražedných atentátníků Mohameda Sadiqua Khana. Ostří kritiky v souvislosti s tímto případem se sneslo i na celou vládu, kterou nedělní lit The Sunday Times obviňuje z neschopnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Mohamed Sadique Khan byl vůdcem čtyřčlenné skupiny muslimských atentátníků, která 7.července loňského roku zosnovala výbuchy v londýnském metru a v jednom autobuse, při nichž bylo zabito 52 nevinných lidí.

Tajná služba MI5 pořídila nahrávky Khanových rozhovorů s jeho společníky, na kterých Khan mluvil o tom, jak připraví bombu a odejde. Nyní vyšlo najevo, že přepisy těchto nahrávek nebyly poskytnuty členům parlamentního výboru pro bezpečnost a zpravodajské služby, který vypracoval zprávu o atentátech.

Výbor dospěl k závěru, že tajná služba neměla důvod Khana podezírat z přípravy útoků na Británii. Mluvčí konzervativní opozice Patrick Mercer řekl, že nebude-li zavedeno nezávislé vyšetřování, zpráva parlamentního výboru bude považována za stínohru.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme