Britská televize BBC odvysílala před 60 lety první živý přenos

Přesně před 60 lety mohli britští televizní diváci sledovat historicky první živý přenos televizní stanice BBC z francouzského Calais. Dvouhodinové vysílání doprovázené průvodem s pochodněmi, tanečníky a ohňostrojem komentovali dva moderátoři, kteří před kamerami vyzpovídali několik místních známých osobností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova BBC

Budova BBC | Foto: Redvers via Flickr.com

Televizní přenos na tak velkou vzdálenost byl komplikovaný, protože technika byla tehdy v začátcích. Technici měli na trase z Calais do Londýna, která měří asi 150 až 170 kilometrů, k dispozici pět retransakčních stanic, protože signál každé z nich dosahoval asi 40 až 45 kilometrů.

Přípravu na vysílání komplikovalo zjištění, že televizní signál se chová velice různě - podle počasí, větru a dokonce i podle hustoty loďařské dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

BBC vysílání.mp3

Britové mají rádi výročí a právě tehdejší datum 27. srpna 1950 připadalo na sté výročí prvního přenosu telegrafických dat mezi evropským kontinentem a Velkou Británií. „V roce 1850 to byl veliký vynález, který naprosto změnil svět a Britové měli za to, že bude dobré připomenout toto výročí takovou velkou zvláštností, „ říká spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Ivan Kytka.

Francouzské Calais bylo vybráno nejen pro svoji geografickou blízkost, ale bylo to také místo, odkud vyjížděli nebo se vraceli britští vojáci, pokud jeli do války na evropský kontinent.

Po 60 letech je Calais jen místo, kudy Britové pouze projedou a chtějí odtud co nejrychleji zmizet.

Ivan Kytka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme