Britská televize odvysílala přes odpor Ruska rozhovor s teroristou Basajevem

Britská televize Channel 4 nabídla svým divákům rozhovor s teroristou Šamilem Basajevem. Basajev v něm například popisoval okolnosti teroristického útoku na školu v Beslanu. Proti tomuto interview velmi protestuje Rusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šamil Basajev | Zdroj: ČTK

Seriózní stanice Channel 4 získala asi měsíc staré interwiev s Basajevem od jednoho blízkovýchodního novináře. Šestiminutový záznam nabídla divákům během zpravodajské relace a doplnila ho o vyjádření ruských novinářů a také mluvčího ruského ministerstva zahraničí.

Ministerstvo ale přitom důrazně vyzvalo své ruské partnery, aby se rozhovor s Basajevem, pro Rusko hledaným teroristou číslo jedna, na obrazovkách v Británii neobjevil. Podle Moskvy jde o propagaci terorismu a jeho mediální podporu.

Britská diplomacie odpověděla, že na rozhodnutí soukromé stanice nemá vláda žádný vliv. Londýn ale absolutně a bezvýhradně odsuzuje i nadále činy Šamila Basajeva.

Basajev v rozhovoru potvrdil, že čečenští povstalci plánují další operace podobné loňskému krvavému teroristickému útoku v severoosetském Beslanu. Přitom obvinil režim ruského prezidenta Vladimira Putina z genocidy čečenského lidu.

Ohledně zmíněné operace v beslanské škole, která si v září 2004 vyžádala přes 340 lidských životů, prohlásil, že byl šokován tím, co se stalo a že takovou krutost nečekal. Odpovědnost za oběti ale svrhl na ruské speciální jednotky, které se nechtěly podřídit požadavkům povstalců.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme