Britská učitelka uvězněná za urážku islámu je na svobodě

Britská učitelka Gillian Gibbonsová odsouzená v Súdánu na patnáct dní vězení za to, že schválila pojmenování třídního maskota - plyšového medvídka - po proroku Mohamedovi, byla súdánským prezidentem omilostněna a ještě dnes by měla opustit Súdán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Omar Bašír | Zdroj: ČTK

Paní Gibbonsová je již v péči britského velvyslanectví v Chartúmu a měla by co nejdřív odletět ze Súdánu. Čtyřiapadesátiletá učitelka v psaném prohlášení uvedla, že plně respektuje islámské náboženství a nikdy by vědomě nikoho neurazila. Její syn John v Liverpoolu se v prohlášení k novinářům zaradoval, ale dodal, že opravdové nadšení dá najevo až matka bude v letadle na zpáteční cestě domů.

Premiér Gordon Brown vyjádřil potěšení nad omilostněním paní Gibbonsové, nicméně zdůraznil, že její zatčení byla chyba a uvěznění označil za naprosto nepřijatelné.

Mezi těmi, kdo sudánského prezidenta Omara Bašíra vyzývali k udělení milosti byla podle agentury Reuters sudánská rada muslimských učenců, která konstatovala, že pokračující zadržování paní Gibbonsové by poškodilo pověst muslimů ve světě.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme