Britská vláda byla dlouho proti přijetí většího počtu syrských běženců. Teď ale mění názor

Nejzranitelnější syrské uprchlíky se chystá přijmout Velká Británie. Její vláda se přitom dlouho k podobnému kroku stavěla odmítavě. Poukazovala na to, že už syrským civilistům posílá velkorysou humanitární pomoc. Teď se ale situace mění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron | Foto: Reuters

Britská vláda se dosud bránila nějakému bezpodmínečnému přijetí většího počtu běženců. I když v posledních měsících přijala asi tisíc syrských uprchlíků.

V Británii se léčily a léčí vážně nemocné nebo zraněné děti a Spojené království poskytuje nezanedbatelnou humanitární pomoc. Podle ministra zahraničí Williama Haguea celosvětově druhou největší.

Britové se každý den starají o jídlo pro více než 300 tisíc syrských civilistů, o vodu pro milion osob a měsíčně o zdravotní péči pro více než 300 tisíc lidí. Vláda se ale bránila tomu, aby jí třeba Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podle kvót ‚přidělil‘ jistý počet běženců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji londýnského kabinetu k přijímání uprchlíků ze Sýrie informoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Nejen opoziční labouristé, ale také vládní liberální demokraté tlačí na vládu, že je třeba pro uprchlíky udělat víc - argumentují například morální povinností. A kabinet Davida Camerona, zdá se, skutečně ustupuje. Možná i díky tlaku médií.

Ministryně vnitra Theresa Mayová narychlo připravuje plán na přijetí skupiny uprchlíků, které vláda označuje slůvkem ‚nejzranitelnější‘. Nabízí se, že půjde o ženy a děti, ale šéf diplomacie mluví o osobách, které by se v občanské válce mohly obzvlášť stát terčem násilí.

Některá média z toho mezi řádky vyčetla, jestli nemá jít v první řadě o syrské křesťany. To ale vláda odmítla komentovat.

O přijetí uprchlíků chtějí labouristé ve středu hlasovat v Dolní sněmovně a premiér Cameron se zřejmě oprávněně bál možné porážky. Zřejmě proto ta náhlá změna postoje.

Zákaz pendlování mezi Británií a Sýrií

Velkým tématem je také návrat britských občanů, kteří vyrazili do syrského konfliktu. Po návratu je pravděpodobně čeká zatčení. Policie se musí přesvědčit, že se z nich nestali džihádisté.

Vláda se obává, že mohlo dojít k radikalizaci těchto lidí, kteří teď mohou představovat hrozbu pro národní bezpečnost.

„Britští občané by především neměli za žádných okolností do Sýrie jezdit. Vláda je v téhle věci ostražitá a ministryně vnitra má pravomoc odebrat cestovní pas nebo povolení k pobytu komukoli, kdo by se chystal pendlovat mezi Británií a Sýrií,“ uvádí Hague.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme