Britská vláda byla dlouho proti přijetí většího počtu syrských běženců. Teď ale mění názor

Nejzranitelnější syrské uprchlíky se chystá přijmout Velká Británie. Její vláda se přitom dlouho k podobnému kroku stavěla odmítavě. Poukazovala na to, že už syrským civilistům posílá velkorysou humanitární pomoc. Teď se ale situace mění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér David Cameron

Britský premiér David Cameron | Zdroj: Reuters

Britská vláda se dosud bránila nějakému bezpodmínečnému přijetí většího počtu běženců. I když v posledních měsících přijala asi tisíc syrských uprchlíků.

V Británii se léčily a léčí vážně nemocné nebo zraněné děti a Spojené království poskytuje nezanedbatelnou humanitární pomoc. Podle ministra zahraničí Williama Haguea celosvětově druhou největší.

Britové se každý den starají o jídlo pro více než 300 tisíc syrských civilistů, o vodu pro milion osob a měsíčně o zdravotní péči pro více než 300 tisíc lidí. Vláda se ale bránila tomu, aby jí třeba Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky podle kvót ‚přidělil‘ jistý počet běženců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji londýnského kabinetu k přijímání uprchlíků ze Sýrie informoval zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Nejen opoziční labouristé, ale také vládní liberální demokraté tlačí na vládu, že je třeba pro uprchlíky udělat víc - argumentují například morální povinností. A kabinet Davida Camerona, zdá se, skutečně ustupuje. Možná i díky tlaku médií.

Ministryně vnitra Theresa Mayová narychlo připravuje plán na přijetí skupiny uprchlíků, které vláda označuje slůvkem ‚nejzranitelnější‘. Nabízí se, že půjde o ženy a děti, ale šéf diplomacie mluví o osobách, které by se v občanské válce mohly obzvlášť stát terčem násilí.

Některá média z toho mezi řádky vyčetla, jestli nemá jít v první řadě o syrské křesťany. To ale vláda odmítla komentovat.

O přijetí uprchlíků chtějí labouristé ve středu hlasovat v Dolní sněmovně a premiér Cameron se zřejmě oprávněně bál možné porážky. Zřejmě proto ta náhlá změna postoje.

Zákaz pendlování mezi Británií a Sýrií

Velkým tématem je také návrat britských občanů, kteří vyrazili do syrského konfliktu. Po návratu je pravděpodobně čeká zatčení. Policie se musí přesvědčit, že se z nich nestali džihádisté.

Vláda se obává, že mohlo dojít k radikalizaci těchto lidí, kteří teď mohou představovat hrozbu pro národní bezpečnost.

„Britští občané by především neměli za žádných okolností do Sýrie jezdit. Vláda je v téhle věci ostražitá a ministryně vnitra má pravomoc odebrat cestovní pas nebo povolení k pobytu komukoli, kdo by se chystal pendlovat mezi Británií a Sýrií,“ uvádí Hague.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme