Britská vláda chce bojovat s antisemitismem. Změní jeho definici

Ve Spojeném království začne platit nová definice antisemitismu. Tamní premiérka Theresa Mayová chce, aby se novým označením řídily státní úřady, univerzity nebo policie. Pracovní verzi textu letos přijalo 31 členských zemí Mezinárodní aliance pro připomínání holokaustu. K té patří mimo jiné i Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová se stala novou premiérkou Velké Británie | Zdroj: Reuters

Nová definice antisemitismu mění doslova všechna označení Židů, které se proti nim dají nenávistně vyjádřit. Podle Theresy Mayové jde v této věci zejména o podstatu, použitý jazyk a chování dotyčných osob.

Text samotné definice zmiňuje také slovní a fyzické projevy antisemitismu, a to nejen vůči členům židovské komunity, ale i jiným osobám nebo jejich majetku. Podle deníku Independent se britská policie novou definicí už řídí. Brzy se k ní mají přidat i městské úřady nebo univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská vláda chce bojovat s antisemitismem. Chce proto změnit jeho definici. Tématu se více věnuje Jiří Hošek.

Podle britského zmocněnce pro otázky postholokaustu Erika Pickelse má nová definice čelit výzvám a realitě moderního antisemitismu. Nemá prý jít jen o usnadnění trestního stíhání, ale také o změnu atmosféry v britské společnosti.

Počet antisemitských incidentů ve Velké Británii stoupl od letošního ledna do června o 11 %. Ve vládě se antisemitismus dlouhodobě podsouvá zejména opoziční straně labouristů. Dva poslanci této strany, včetně londýnského exstarosty Kena Livingstona, měli dříve kvůli antisemitským výrokům pozastaveno členství ve straně.

Britská Sněmovna lordů navrhuje, aby Severní Irsko získalo po brexitu zvláštní status

Číst článek

Britská poslankyně Naz Shahová na svém twitterovém účtu zase navrhla, aby se celý stát Izrael přestěhoval na území Spojených států. Labouristé ohledně antisemitských výroků svých členů provědli interní šetření. Žádné důkazy se ale nenašly, ve straně prý panuje jen "toxická nálada".

Jiří Hošek, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme