Britská vláda chce za vyzrazení státního tajemství trest až 14 let vězení, novinářům se to nelíbí

Novináři v Británii by za získání dokumentů považovaných za státní tajemství mohli jít nově až na 14 let do vězení. Navrhují to právníci londýnské vlády, kteří chtějí přísněji postihnout i takzvané whistleblowery. Nové návrhy se setkaly s odporem jak médií, tak řady nevládních organizací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisk - noviny | Foto: public domain, PDPics

Právní experti kabinetu sdružení v tzv. Law Commission chtějí poprvé mezi věc národní bezpečnosti zařadit i citlivé informace ekonomického charakteru.

Podle Telegraphu by tak třeba novinář, který zveřejní nebo dokonce jen získá uniklý vládní dokument o brexitu poškozující britskou ekonomiku, mohl skončit za mřížemi. Guardian si myslí, že sada drakonických trestů má odstrašit případné 'nové Edwardy Snowdeny'.

Downing Street považuje současnou legislativu týkající se nakládání s utajovanými skutečnostmi v digitální éře za zastaralou.

Jeden z předních ostrovních odborníků na trestní právo John Cooper míní, že „navrhovaná reforma potenciálně podkopává některé z nejvýznamnějších demokratických principů."

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme