Britská vláda chystá reformu přistěhovaleckého systému

Británie oznámila podrobnosti své reformy přistěhovaleckého a azylového systému. Jak řekl v parlamentu ministr vnitra Charles Clarke, mají být preferováni kvalifikovaní pracovníci ze zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Hlavním rysem reformy, kterou labouristická vláda hodlá zavést v příštích pěti letech, je bodový systém pro zájemce o práci v Británii. Ministr vnitra Charles Clarke řekl, že dosavadní režim vyřizování žádostí o zaměstnání v zemi bude sjednocen do bodového systému, který zajistí, že budou přijímáni pouze zájemci o takovou práci, kterou nemohou vykonávat domácí lidé. Bude se přitom přihlížet ke kvalifikacím, jež Británie potřebuje nejvíc. Přednost budou mít zájemci o práci ze zemí Evropské unie.

Ministr také hodlá racionalizovat azylový systém. Konzervativní opozice argumentuje, že vláda se rozhodla pro řešení neuspokojivé situace příliš pozdě.

S rázným opatřením na řešení postavení nelegálních přistěhovalců dnes přišlo Španělsko. Začíná tam platit amnestie pro imigranty, kteří jsou v zemi nejméně půl roku, mají čistý trestní rejstřík a platnou pracovní smlouvu. Tříměsíční amnestie se může týkat až 800 tisíc běženců.

Madridská socialistická vláda tak chce omezit práci na černo, která poškozuje španělskou ekonomiku. Konzervativní opozice naopak vyjadřuje obavy, že opatření může vést k novému přílivu nelegálních běženců do Španělska.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme