Britská vláda doufala, že díky olympiádě přibude mladých sportovců. Opak je pravdou

Počet mladých Britů, kteří se aktivně věnují sportu, od londýnské olympiády nevzrostl, ale naopak klesl. Ukázala to aktuální studie Sport England, která tak zpochybnila jeden z hlavních odkazů loňských her.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský tenista Andy Murray během finále v All England Clubu udivoval svou obranou hrou, dobíhal i takřka ztracené míče | Zdroj: Reuters

Britská vláda doufala, že londýnská olympiáda přitáhne víc mladých lidí k aktivnímu sportování. Jenže nejnovější čísla ukazují, že tenhle odkaz jinak úspěšné akce se úplně naplnit nedaří.

„Chceme, aby se špičkové olympijské výkony staly inspirací pro mladé sportovce. Měli by zvednout hozenou rukavici a začít se věnovat sportu. Nemusí být všichni slavnými sportovci. Může z nich být další skvělá generace učitelů tělocviku nebo sportovních novinářů. Zkrátka, aby z nich vyrostli lidé, kteří budou podporovat sport ve své komunitě," říkal loni předseda organizačního výboru her Sebastian Coe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální studii Sport England, která zpochybnila jeden z hlavních odkazů loňských her, mluvil zpravodaj ČRo v Británii Jiří Hošek

Tato vize sice úplně ztracena není, nicméně nejnovější čísla ukázala, že ve srovnání s loňským rokem aktivně sportuje méně Britů ve věkové skupině 16 až 25 let, a sice o celých 53 tisíc.

Například navzdory tomu, že Andy Murray sklízel jeden úspěch za druhým, vyhrál nejen olympiádu, ale jako první Brit po 77 letech taky Wimbledon, klesá počet Britů, kteří si jdou aspoň jednou týdně zahrát tenis.

Toto číslo kleslo meziročně a je znát propad i proti roku 2005. Přitom se zvyšuje počet veřejných kurtů, tenisová asociace má dokonce program levnějších a cenově dostupných ročních členství v klubech pro celé rodiny.

Co je možná překvapivé, je, že ubylo i fotbalistů ve věkové skupině 16 plus, oproti roku 2005 dokonce skoro o 200 tisíc.

Nicméně statistický údaj, který vyzdvihuje Sport England i londýnská vláda, ukazuje, že celkový počet dospělých Britů, kteří si jdou aspoň jednou týdně zasportovat, je teď vůbec nejvyšší. Od loňského dubna stoupl o 100 tisíc. Obrovským hitem v Británii je teď jízda na kole, která dokonce vystřídala fotbal na třetí příčce. Víc lidí si chodí jen zaběhat nebo zaplavat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme