Britská vláda nejspíš odloží tradiční projev královny k nově zvolenému parlamentu

Nejednoznačný výsledek britských voleb, vytváří nejistotu pro vyjednávání o brexitu. Komplikuje už ale i britskou domácí politiku. Tradiční proslov královny parlamentu, ve kterém má nastínit hlavní body vládní politiky pro další období, byl odložen.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. v katedrále sv. Pavla v květnu 2017.

Britská královna Alžběta II. v katedrále sv. Pavla v květnu 2017. | Zdroj: Reuters

Případné zdržení královnina projevu a začátku jednání se zbytkem Evropské unie má být jen v řádu několika málo dnů. Důvodem odkladu jsou hlavně jednání Konzervativní strany s ulsterskými unionisty ohledně podpory menšinové vlády Theresy Mayové. Ministr pro brexit David Davis Telegraphu přiznal, že některé body volebního programy nejsilnější britské strany bude třeba upravit.

Ceremoniál u příležitosti začátku zasedání nového parlamentu je starý několik století a je odkazem na historii země. Královna, která je nadstranická, v projevu sestaveném premiérkou a ministry bude hovořit o krocích a plánech, které "její vláda chystá".

V 650členné Dolní sněmovně má premiérka 318 křesel a severoirští unionisté mají deset mandátů, což vládě poskytne těsnou parlamentní většinu.

Také šéf kabinetu premiérky Mayové Damian Green v pondělí připustil, že termín 19. června je v ohrožení. Podle něj není možné stanovit přesný datum královniny řeči, dokud nebude dojednaná dohoda se severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP) o podpoře menšinové vlády, a dokud tudíž nebudou jasné programové priority kabinetu.

Mayová prozatím podporu DUP dohodnutou nemá, jednání ale pokračují a obě strany jsou optimistické. Předsedkyně strany Arlene Fosterová dnes rozhovory označila za "velmi dobré". Osobně by do Londýna měla dorazit v úterý.

Ohledně brexitu Davis řekl, že je třeba se připravit na variantu, že jednání s Evropskou unií nevyústí v uzavření dohody. Podle Guardianu jednání o vládní spolupráci s Demokratickou unionistickou stranou nemusejí být tak hladká, jak se předpokládalo. List s odvoláním na bývalého irského premiéra Johna Brutona napsal, že ulsterští unionisté můžou požadovat setrvání Británie v celní unii se zbytkem EU. Chtějí totiž udržet co možná nejjednodušší režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme