Britská vláda počítá s jakýmkoliv scénářem odchodu z unie, vzkázala Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová věří, že se jí podaří dohodnout podmínky Brexitu tak, aby byly výhodné pro obě strany. Řekla to ve svém projevu na konferenci Konzervativců v Manchesteru. Spolustraníky ujistila, že britská vláda se připravuje na jakýkoli výsledek jednání o odchodu Británie z EU.

Manchester (Aktualizováno: 14:30 4. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theresa Mayová na konferenci v Manchesteru. | Foto: Phil Noble | Zdroj: Reuters

„Lidé rozhodli. My se řídíme jejich instrukcemi. Opustíme Evropskou unii v březnu 2019,“ řekla Mayová. S Evropskou unií podle ní Británie bude mít nové zvláštní partnerství. Je v hlubokém zájmu nás všech, aby jednání uspěla,“ dodala s tím, že vláda je ale připravena i na variantu, že k dohodě s Bruselem nedojde.

„Jste tu vítáni,“ řekla premiérka na adresu občanů Evropské unie, kteří žijí v Británii. „Chceme, abyste zůstali,“ dodala. Otázka budoucích práv občanů EU v Británii a Britů v zemích evropské sedmadvacítky je jednou ze zásadních sporných témat při jednáních o brexitu.

Mayová se členům své strany omluvila za volební debakl v červnových předčasných parlamentních volbách, které sama vyvolala ve snaze posílit svou pozici před rozhovory o brexitu. Kampaň před hlasováním byla podle ní až moc organizovaná.

Během projevu Mayové se objevil i protestující, který jí podával formulář P45. Tedy zápočtový list, který obdrží cizinci při ukončení pracovního poměru. Ten poté musí předat ve své domovské zemi - v Česku pak na Úřadu práce a své pojišťovně.

Marie Štenglová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme