Britská vláda podpořila prince Charlese do čela Commonwealthu

Nástupcem královny Alžběty II. v čele britského Společenství (Commonwealth) by se měl stát princ Charles. Podporu následníkovi britského trůnu a synovi panovnice v pondělí v prohlášení vyjádřila britská vláda, informovala agentura Reuters. Učinila tak v den, kdy v Londýně začíná pětidenní summit volného sdružení Spojeného království a některých jeho bývalých dominií a kolonií.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ Charles chce být svrchovaný a podstatně aktivnější vládce než jeho matka | Foto: CC BY-SA 2.0, Dan Marsh, zdroj: Flickr

„Spojené království podporuje to, aby se princ z Walesu stal příští hlavou Společenství. Byl hrdým podporovatelem Společenství více než čtyři desetiletí a s vášní vždy hovořil o jedinečné různorodosti organizace,“ uvedl mluvčí britské vlády. Zároveň zdůraznil, že o nástupnictví musí rozhodnout Společenství jako celek.

Královna Alžběta II. lobbuje u jednotlivých vlád už několik let, aby se jejím nástupcem v čele Společenství stal její syn. Například s Austrálií tuto otázku královnin pověřenec řešil už v roce 2013.

Princ Filip jde do důchodu. Manžel Alžběty II. naposledy splní vladařské povinnosti

Číst článek

Na summitu na Maltě v roce 2015 vyjádřilo několik představitelů organizace pochybnosti o tom, zda by měl princ z Walesu usednout v jejím čele.

Bouřlivou debatu vyvolal v posledních dnech především předseda britské parlamentní opozice Jeremy Corbyn, který řekl, že funkce hlavy Společenství by neměla automaticky přejít na Charlese a členové organizace by si měli vybrat svého vrcholného představitele demokratickou volbou.

O otázce nástupnictví by se mohlo podle britského tisku debatovat na závěr pětidenního summitu v pátek. Jakékoli rozhodnutí musí zástupci zemí přijmout konsenzem. Otázka nástupnictví je aktuální, v sobotu oslaví Alžběta II. již 92. narozeniny.

Summit zemí Společenství se koná jen každé zhruba dva roky. Členem organizace je 53 zemí světa, kromě Británie například Kanada, Austrálie, Indie, Pákistán či řada afrických států. V šestnácti členských zemích je britský panovník zároveň formální hlavou státu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme