Britská vláda přemýšlí, jak díky olympiádě zlepšit přístup školáků ke sportu

Ve světle velkých úspěchů britských sportovců na londýnských hrách se objevila otázka, jak zlepšit fyzickou zdatnost britských dětí. Vláda Davida Camerona chce využít olympijského poselství a změnit přístup k tělocviku a obecně sportu na školách. Mottem her je ostatně „Inspirujte generaci“.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní olympijské hry Londýn 2012

Letní olympijské hry Londýn 2012 | Zdroj: Reuters

Právě dnes přitom britská vláda poněkud paradoxně zveřejnila rozhodnutí, že státní školy nemají do budoucna povinnost garantovat alespoň 120 minut tělesné výchovy a sportu týdně na jednoho školáka. Toto opatření v relativně nedávné minulosti zavedl labouristický kabinet.

Lidé kolem Davida Camerona argumentují tím, že by učitelé měli získat volné ruce při organizaci sportovních aktivit a že zatím spíš zaplňovali kolonky v rámci byrokratického nařízení. Jsou také známé příklady, kdy školy místo soutěživého sportu nabízely coby tělocvik jógu nebo třeba žonglování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská vláda chce využít olympijského poselství a zlepšit přístup ke sportu na školách. Téma pro zpravodaje ČRo Jiřího Hoška

Sám ministerský předseda učitele dost rozhněval svým výrokem, že se kantoři málo angažují a odmítají se podílet na skutečně soutěžním sportu. Podle Camerona by měli učitelé obětovat část volného času a vedle svého hlavního předmětu s dětmi také sportovat.

Současná vláda tedy chce méně tělovýchovy a více opravdových sportů a usiluje zároveň o lepší propojení škol se sportovními kluby. V příštích čtyřech letech plánuje do školního sportu investovat miliardu liber.

Britská média ovšem přinesla informaci, že vláda v posledních dvou letech schválila prodej 21 velkých školních hřišť, což příliš jako podpora sportu nevypadá.

David Cameron ale údaje získané deníkem Guardian zpochybnil. Uvedl, že 14 z 21 škol se rušilo úplně. U dalších šlo údajně třeba o prodej nadbytečné travnaté plochy a výtěžek šel na další zvelebení školních prostor. Premiér nicméně přiznal, že prodej často rozlehlých školních hřišť byl chybou a že se do budoucna nebude opakovat.

„Celkově musím říct, že spousta britských medailistů z probíhajících her je produktem ostrovního systému státních škol a jejich sportovních aktivit. V Británii je přístup ke sportu nehledě na sociální status a finanční prostředky rodiny velmi dobrý a díky různým podpůrným programům může sportovat skutečně každý,“ uzavírá zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Jiří Hošek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme