Britská vláda se chce zaměřit na ekonomický růst a snížení vládního dluhu

Královna Alžběta II. zahájila nové zasedací období parlamentu tradiční řečí z trůnu ve sněmovně lordů. Je to nejvýznamnější politická událost britského roku, který se letos nese ve znamení diamantového jubilea nástupu královny na trůn. Prioritou vlády bude podle královniných slov snížení deficitu a obnovení ekonomické stability.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. čte projev ve sněmovně lordů | Foto: Reuters

V trůnní řeči, kterou připravuje premiér, nastínila celkem 18 legislativních záměrů.

Mezi nimi záměr návrhu zákona o dětech a rodičích a návrhu zákona o rozdělení bank na maloobchodní a investiční rámě.

Ve velkých britských bankách by měla být rozdělena oddělení, která mají na starost investice a správu aktiv soukromých a institucionálních investorů a drobné bankovnictví.

Také se mnohem více zpřísní téměř či znemožní brát zaměstnavatele k soudu pro neoprávněné propuštění z práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Legislativní záměr britské vlády přiblížil ve Světě o druhé na Rádiu Česko spolupracovník ČRo v ostrovním království Ivan Kytka

Zpravodajové zaznamenávají, že nejprudší názorové střety na půdě parlamentu se očekávají kolem vládního návrhu reformy sněmovny lordů. Někteří konzervativci jsou totiž důrazně proti záměru vlády ustavit menší, volenou horní sněmovnu.

Šance, že tento návrh projde parlamentem, je ale malá. Proti ohlášeném záměru protestovalo ultrakonzervativní křídlo uvnitř konzervativní strany. Ta se v koaliční smlouvě s liberálními demokraty domluvila na určité reformě sněmovny lordů, nikdo ale nepočítá s rychlou změnou.

Koalice konzervativců a liberálních demokratů utrpěla minulý týden velké ztráty v místních volbách a zákony, které chce během příštích dvanácti měsíců schválit, by jí měly vrátit ztracenou popularitu.

Po vítězství ve volbách přesně před dvěma lety vytkla si za hlavní cíl snížit vládní dluh. To jde ale pomaleji, než si britští vládní politici představovali. Základní údaj 10 procent HDP tak zůstává.

Podíl na tom má - v důsledku vládních škrtů a úspor - recese, do které se Británie v posledním půl roce opět dostala. V novém vládním programu ale podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Británii Ivana Kytky není nic, co by mohlo stávající situaci radikálně změnit.

V minulých týdnech vzbudil nelibost veřejnosti i části poslanců plán vlády na monitorování internetové korespondence včetně emailů. Dotčení poslanci si myslí, že zasahování policie do soukromí občanů je prý nepatřičné a nemá k němu docházet, a nelze ho obhajovat ani bojem proti terorismu.

Milan Kocourek, Ivan Kytka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme