Britská vláda se obává teroristického útoku vedeného z Jemenu

Velká Británie pozastavila přímé lety z Jemenu. Britský premiér Gordon Brown oznámil, že opatření souvisí s prosincovým incidentem, kdy se islamista vycvičený v Jemenu pokusil zničit letadlo mířící do amerického Detroitu. Podle něj se několik teroristických buněk snaží zaútočit na Británii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo. Ilustrační foto

Letadlo. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Jemen, ve snaze zabránit naopak pronikání teroristů na jemenské území, zase zastavil vydávání víz cizincům na svých letištích. Jemenská vstupní víza budou napříště vydávat jen jemenské ambasády, a to po prověření bezpečnostními orgány.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jemen se stává potenciálním střediskem výcvikových buněk Al-Káidy. Téma pro redaktora České televize Pavla Vondru.

Podle novináře z České televize Pavla Vondry se opatření dotknou především běžných turistů. "Opatření jsou nicméně opodstatněná, jelikož je třeba mít na pamětí, že i mezi turisty jsou potenciální rekruti teroristických organizací," uvedl Vondra pro Rádio Česko a dodal:

"Ve středu zveřejněná zpráva amerického Kongresu vypovídá o tom, že skupina bývalých amerických trestanců konvertovala k islámu a po propuštění odcestovala do Jemenu. Oficiálně členové skupiny tvrdili, že jedou studovat arabštinu. Krátce po příletu ale zmizeli beze stopy a není vyloučené, že se přidali k výcviku Al-Káidy."

Cesty teroristů vedou do Jemenu

V hledáčku zpravodajských služeb je také podle zmíněné zprávy Anwar al-Awlaki, který je vyznavačem radikálního džihádu. Jde o Američana, který se narodil jemenským rodičům. Nyní žije v Jemenu, před lety ale působil jako imám v mešitě ve státu Virginia, kde se sdružovalo několik atentátníků z 11. září.

"Stopy současného světového terorismu vedou do Jemenu. Jestli je to dílo náhody nebo ne, ukáže až čas. Nicméně je například prokázána vazba al-Awlakiho na střelce s americké vojenské základny ve Fort Hood Nidala Malika Hasana. Americký úřad pro vyšetřování FBI na to upozornila CIA," uvedl Vondra.

Vyšetřovatelé FBI původně chápali Hasanovy emaily určené al-Awlakimu jako součást jeho pracovního výzkumu, protože měl pomáhat vojákům stiženým posttraumatickým stresem, často způsobeným útoky muslimských radikálů.

Vláda v Jemenu zatím a restrikce Velké Británie nereagovala, nicméně je zřejmé, že podobnou akci musela očekávat. "I s ohledem na stav letiště v Saná. Veškeré vybavení letiště je zastaralé a není problém pronést na palubu letadla takřka cokoli," míní redaktor České televize.

Vondra zároveň nevyloučil, že restriktivní opatření britské vlády může "obyčejné" Jemence rozhněvat. "Aplikace takového opatření může vytvořit živnou půdu pro rekrutování jemenských občanů k radikálním uskupení," myslí si Vondra

Jemenská vláda nicméně začala spolupracovat se Spojenými státy, ale nemá území země z velké části pod kontrolou. Právě proto se do země stahují islámští radikálové včetně spolupracovníků Al-Káidy.

Lukáš Vincourek, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme