Britská vláda vydala zprávu o dopadech globálního oteplování, od 18. ledna se o ní nikdo nezmínil

Britský Independent tvrdí, že se Londýn pokusil zatajit rozsáhlou studii o možných dopadech globálního oteplování na Velkou Británii. Dokument varuje před zdvojnásobením počtu obětí během veder, vážným nebezpečím pro zásoby potravin a dodávky vody a možností poškození infrastruktury během povodní. Podobná zpráva se přitom podle zákona musí vypracovávat každých pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina sečské přehrady je 5 metrů pod normálem | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo životního prostředí zprávu umístilo 18. ledna ve vší tichosti na své stránky, navzdory její důležitosti se k ní ale nevyjádřilo, nekomentovalo ji, ani na ni neupozornilo na Twitteru. Zprávy si nevšimlo ani žádné z mainstreamových médií.

Independent cituje experty, podle nichž je nezbytné informovat veřejnost o podobných závěrech, protože budou mít vliv na jejich práci, zdraví i každodenní život.

Zpráva zdůrazňuje především dvě vysoce rizikové oblasti: poškození způsobená záplavami a erozí pobřeží a vliv rostoucích teplot na zdraví lidí. Podle závěrů by se počet úmrtí spojených s horkem mohl v následujících 30 letech v porovnání se současnými 2 tisíci ročně více než zdvojnásobit.

Tajila britská vláda poruchu rakety? Ponorka vypálila střelu k Africe, ta zamířila na USA

Číst článek

Změna klimatu bude podle britské vlády představovat významná rizika pro dostupnost a dodávky potravin po celé zemi, a to z části kvůli extrémnímu počasí v oblastech, kde se potraviny pěstují. Ve zprávě se také píše, že by mohl být ohrožen zdroj pitné vody.

Podle šéfa britské pobočky Greenpeace zpráva jasně ukazuje, že klimatické změny jsou jedním z největších bezpečnostních hrozeb současnosti. „Takže je poněkud znepokojující, že se ministři rozhodli toto zásadní posouzení, které se navíc vydává pouze jednou za pět let, zamést pod koberec,“ uvedl šéf Greenpeace pro Independent.

Vládní zdroj uvádí, že zpráva byla publikována podle standardních postupů na oficiální webové stránce britské vlády. Podle něj naopak není obvyklé, že se o všech vydaných studiích informovala média.

Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme