Britská vláda zveřejnila 'Bílou knihu brexitu' - odhaluje další detaily odchodu země z EU

Není ani bílá a technicky vzato to ani není kniha. Přesto se souhrn britské vyjednávací pozice pro brexit, respektive vládní seznam priorit, nazývá „Bílou knihou“. Dokument není součástí zákona o zahájení brexitu, který ve středu poslala k dalšímu projednávání Dolní sněmovna. Kabinet Theresy Mayové shrnul britskou pozici a její priority pro jednání se zbytkem Evropské unie na 77 stranách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr pro brexit David Davis prý má jen polovinu ze 250 expertů

Ministr pro brexit David Davis prý má jen polovinu ze 250 expertů | Foto: Robert Sharp, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Pro unijní občany, kteří už v Británii žijí, nepřináší text nic nového nad rámec nedávného projevu premiérky Mayové, tzn. vyřešení jejich statusu je jednou z priorit pro „ranou fázi“ oficiálních jednání s EU. Britská vláda chce lidem dát jistotu při nejbližší možné příležitosti.

Obecně ohledně imigrace se v textu píše, že vláda zváží „velmi opatrně všechny možnosti“ a bude je konzultovat s jednotlivými odvětvími britské ekonomiky a tamním trhem práce. Vláda předpokládá postupné zavádění nových pravidel, aby se na ně jednotlivci i firmy mohli připravit. Ministr pro brexit David Davis v Dolní sněmovně prohlásil, že nikdo rozhodně nebude vyhazovat ze země ty občany EU, kteří už v Británii žijí. Davis ještě dodal, že bude třeba přijmout samostatné zákony upravující imigraci, až Británie Evropskou unii opustí, tedy že konečné slovo bude na britských poslancích.

Text se vůbec nezmiňuje o pracovnících ze zemí EU. Co se týče studentů ze členských států unie, budou smět alespoň v krátkodobém horizontu přijíždět do Británie jako doposud.

Britské automobilky se kvůli brexitu bojí 'pádu z útesu'. Klíčový je volný obchod s EU, tvrdí

Číst článek

Zajímavá je pasáž ohledně cel; v „bílé knize“ stojí, že buď vznikne zcela nová celní dohoda s EU, nebo že Británie zůstane signatářem částí současné celní unie, což se snadno řekne, ale hůř realizuje.

V textu ale není třeba ani slovo o tom, jak by si vláda představovala režim na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, což bude zcela klíčové pro tamní dění, i pro tamní mírový proces.

Londýnský kabinet také v textu naznačil vůli uzavření prozatímní dohody. V dokumentu je napsáno, že si vláda nepřeje tzv. pád z útesu, tedy období vakua, než po skončení oficiální rozhovorů začne platit nová smlouva upravující vztahy s EU (ani jedna ze stran si nepřeje, aby se v takové situaci obchodovalo podle nevýhodných pravidel Světové obchodní organizace).

Do textu se dokonce zkopírovala věta z projevu premiérky Mayové, že „žádná dohoda je lepší než špatná dohoda pro Británii“.

Bílou knihu si na premiérce Therese Mayové vyžádali někteří poslanci, kteří bez toho odmítali podpořit zákon o spuštění brexitu. Ten včera parlament schválil ve druhém čtení a poslal ho k dalšímu projednávání.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme