Britská vláda zveřejnila nejvyšší platy vládních úředníků

Britská vláda zveřejnila jména více než sto sedmdesáti zaměstnanců vládních úřadů, kteří mají vyšší plat než premiér David Cameron, což znamená, že za rok vydělají více než 142 500 liber. Koaliční kabinet konzervativců a liberálních demokratů tím chce zdůraznit, že klade důraz na transparentnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéf konzervativců David Cameron

šéf konzervativců David Cameron | Foto: AFP

„Transparentnost nám možná pomůže obnovit důvěru v naši politiku," řekl premiér ve svém prvním pravidelném podcastu nahraném v pátek ve vlaku.

Oznámil také, že kabinet hodlá co nevidět zveřejnit údaje o kriminalitě nebo vládních výdajích. Zatím tedy údaje o platech některých zaměstnanců veřejného sektoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka přiblížil situaci kolem zveřejněnění platů některých britských vládních úředníků

„Zveřejněný seznam zahrnuje nejlépe placené zaměstnance vládních úřadů, ministerstev a úřadu vlády Spojeného království. Zajímavé je, že například šéf úřadu pobírá asi 230 tisíc liber, druhý nejvyšší plat má pak šéf generálního štábu britských ozbrojených sil, který má jen nepatrně méně,“ informoval londýnský spolupracovník Ivan Kytka.

Zveřejnění platů vzbudilo v Británii velký ohlas. Zajímavým tématem se stalo zejména pro bulvární média.

„Stalo se to tučným soustem pro Mudrochův populistický list The Sun, který píše o sto sedmdesáti třech zazobancích, kteří stojí státní rozpočet celkem třicet milionů ročně. Daily Telegraph zase vyjadřuje naději, že otevřenost nyní povede k úsporám. Cameronův krok vítá i list Independent a pozastavuje se nad tím, proč tento krok neudělaly už minulé labouristické vlády, když hlásaly otevřenost,“ uvedl Kytka.

Britská vláda podle jeho slov chystá další zveřejňování vládních statistik. Od zítřka mají například nemocnice zveřejnit počty případů, kdy se pacienti v jejich péči nakazili infekční nákazou bakterií, které jsou mimořádně odolné vůči antibiotikům a vedou k vážným zdravotním komplikacím.

Dojde i na městské úřady

„Nová britská vláda také plánujetaké zveřejnění dalších vládních výdajů a dojde i na městské úřady. Radnice v britských městech budou muset zveřejňovat nákupy v hodnotě vyšší než v přepočtu patnáct tisíc korun,“ pokračoval londýnský spolupracovník.

Premiér chce tímto krokem obnovit důvěru občanů v politiku. Ale mnozí ho viní, že zveřejňování těchto údajů v ekonomicky nelehké době je populistické.

„V oznámení je obsažena i špetka populismu. Důvěrou Britů v politiku ale otřásl skandál s poslaneckými náhradami. A tohle je Cameronův krok, jak důvěru obnovit. Krok může být také signálem pro vládní úředníky, o nichž se říkalo, že se dokáží postavit sebelepším vládním reformám, které jim nemuseli být po chuti,“ dodal Kytka.

Podle něj bude zajímavé, jak se na transparentnost budou dívat komerční dodavatelé vládních zakázek, kteří svoji cenu považují za obchodní tajemství.

Martina Mašková, Ivan Kytka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme