Britská vojačka porodila na základně v Afghánistánu. O těhotenství nevěděla

Spojenecká základna Bastion v jihoafghánské provincii Hílmand je vzhůru nohama. Tentokrát za to ale nemůže aktivita Tálibánu, nýbrž jedna z britských vojaček. Ta přímo na základně přivedla v úterý na svět chlapečka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Shuné Pottier

Do poslední chvíle totiž netušila, že je těhotná. Britská rodačka podle médií původem z Fidži, která slouží u královského dělostřelectva, si přišla před pár dny na ošetřovnu pouze stěžovat na žaludeční potíže. Avšak krátce poté, celkem pět týdnů před termínem, porodila.

Vše dopadlo uspokojivě a matka i její chlapeček jsou ve stabilizovaném stavu. Přitom riziko bylo veliké, protože polní nemocnice v Bastionu je zařízena pro těžká tramatizující zranění z boje, nikoli pro předčasné porody.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nečekaném porodu příslušnice britské armády v Afghánistánu mluvil zpravodaj Jiří Hošek

Vojačka podle všeho otěhotněla ještě před svým odjezdem do Afghánistánu a sloužila bez jakýchkoli úlev. Podle Daily Telegraphu absolvovala náročný výcvik včetně běhu na 8 mil s 12kilogramovým tlumokem.

Těhotenství a náročná služba jsou neslučitelné a podle britských vojenských předpisů i nepřípustné. Ministerstvo obrany eviduje na 200 případů, kdy těhotné vojačky odjely z misí v Afghánistánu a Iráku. Toto je ale minimálně první případ porodu britské vojačky v bojové linii.

Britské úřady teď řeší, jak matku s dítětem transportovat zpět do Británie. Už příští týden kvůli tomu na základnu přijede tým specialistů z oxfordské nemocnice.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme