Britská žádost o vydání Lugového je podle Putina nepřípustná

Ruský prezident Vladimir Putin označil za nepřípustnou britskou žádost o vydání Andreje Lugového, který je hlavním podezřelým v případu vraždy bývalého agenta Alexandra Litviněnka. Lugovoj jakoukoliv účast na otrávení Litviněnka odmítá a naopak obviňuje britskou tajnou službu z podílu na jeho smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Lugovoj (vlevo) a Alexandr Litviněnko (vpravo) | Foto: AFP

Vladimír Putin zopakoval, že ruská ústava nedovoluje vydávání ruských občanů do zahraničí a zapochyboval o kompetenci britských prokurátorů, jestliže o tom nevěděli.

Spojené království požaduje vydání Andreje Lugového podle konvence Evropské rady o extradici osob z roku 1957, jejímž je Rusko signatářem.

Alexandr Litviněnko, který zemřel v Londýně na otravu radioaktivním plutoniem 210, byl v minulosti také agentem KGB a patřil mezi přední kritiky prezidenta Putina. Putin však řekl, že Británie ruským úřadům neposkytla dost podrobností o případu na to, aby bylo možné předat jej soudu.

Zpravodaj BBC cituje Litviněnkovu manželku Marinu, která odmítla ruské obvinění, že se na manželově vraždě podílely britské tajné služby, a prohlásila, že Rusko by mělo přezkoumat svůj zákon o vydávání osob.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme