Britské archivy přinášejí nové informace o věznění a smrti Rudolfa Hesse

Z právě odtajněných dokumentů britského státního archivu vyplývá, že úděl nacistického válečného zločince Rudolfa Hesse, který spáchal ve věznici ve Špandavě po dvaačtyřiceti letech tamního pobytu v roce 1987 sebevraždu, byl předmětem neobvyklých studenoválečných tahanic mezi Spojenci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norimberský proces

Norimberský proces

Hitlerův náměstek Rudolf Hess, zatčený po příletu do Británie v roce 1941 a odsouzený norimberským tribunálem k doživotnímu žaláři byl držen v berlínské věznici Špandava pod dozorem čtyř spojeneckých mocností. Z právě odtajněných dokumentů vyplývá, že Hessův úděl byl předmětem neobvyklých sporů mezi britskými a sovětskými strážci.

Britský guvernér Špandavy si často stěžoval na sovětské obstrukce a vinil sověty z psychického trýznění vězně číslo sedm, jak byl Hess ve Špandavě nazýván.

Odtajněné britské dokumenty nasvědčují, že ruská nevraživost vůči Hessovi vyplývala z jeho záměru přesvědčit Brity ke vstupu do války proti Sovětskému svazu. Kreml podporoval názor, vyjádřený v redakčním článku v novinách Pravda, že Hess musí vypít pohár odplaty až do dna.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme