Britské listy o hrozbách Al-Káidy

Britské noviny analyzují pásek druhého muže Al-Káidy, na němž vyhrožuje dalšími útoky. Je to Ajman al-Zavahrí, známý egyptský extremista a jeden z nejlepších profesionálních partnerů Usámy bin Ládina, píše dnešní Guardian. Ikonografie pásku je víc než zřetelná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zavahrí má po pravé ruce zbraň, která vypadá nebezpečněji, než ve skutečnosti je a na jejím plášti se skví připevněný granát. To všechno má připomenout násilí a útoky, nebezpečí, které stále trvá. Černý turban na Zavahrího hlavě pak odkazuje na solidaritu se skupinami odporu, například v Afghánistánu.

Al Zavahrí ale nic nového neřekl. Londýnské bombové útoky prý zavinil Západ sám, utiskováním muslimů. To je obvyklý argument extremistů. Na londýnských útocích přesto bylo něco divného. Teroristé se při nich soustředili jen na Británii a neměli spojení se skupinami ze zahraničí. Je to proto, že lidé jako Usáma bin Ládin nebo Zavahrí už nepotřebují nikoho úkolovat. Stačí jim rozšířit své poselství k uším radikálních muslimů po celém světě. A díky schopnosti mistrné manipulaci s médii se to daří. I proto se včera Zavahrí mohl miliardě muslimů ukázat jako výborný válečník a státník, uzavírá svou analýzu deník Guardian.

Červnové bombové útoky nevyvolaly přísná bezpečnostní opatření jen v Londýně. Deník Le Monde je znepokojen protiteroristickými opatřeními, hlavně kamerami na veřejných místech. Podle listu je totiž každý Londýňan nafilmován až třistakrát za den. Francouzské i další evropské úřady se rozhodly britský příklad následovat. V~budoucnu nás kamery budou provázet doslova od kolébky až do hrobu. Nahrané telefonní hovory se budou archivovat déle, než teď. A to nám dělá starosti, píše francouzský Le Monde.

Ruský deník Komersant se v dnešním komentáři zamýšlí nad absolutně rozdílným přístupem Ruska a Spojených států ke smrti svých vojáků. Z komentáře cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Slovenský list Hospodárské Noviny zase rozebírá Czech Tech. Divoká hudební párty bude česká média zajímat ještě dlouho. V tradiční letní okurkové sezóně se hodí všelicos. Média už tachovskou akci probrala ze všech stran. Přitom zásah policistů není nic nového pod sluncem. Czech Tech dopadl stejně i loni. Jen s tím rozdílem, že tenkrát byla policistům vytýkána přílišná váhavost, letos je to zase angažovanost. Hysterie ale letos nepropukla jen na ulicích a v médiích. Hysteričtí jsou i politici, hlavně ti z ODS, myslí si list.

V posledních týdnech trochu ztráceli dech ve snaze udržet tempo s novým sociálně demokratickým premiérem. Zásah proti technařům je tak pro největší opoziční stranu první možností, jak na Paroubka pořádně dupnout. Česká vláda, a Jiří Paroubek zejména, by se teď opravdu kvůli Czech Techu měli pořádně zapotit. Zatím se ale nic neděje. Premiér trvá na adekvátnosti zásahu. A tak jediný, kdo se rozhodl zchladit hlavy politiků i tanečníků je jeden menší český pivovar. Použil záběry z policejní akce se sloganem: "svět se zbláznil, držte se". Nezbláznil, jen si vychutnává léto a okurkovou sezónu, dodávají Hospodárské Noviny.

Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme